Z Krzyżem się nie negocjuje

W piątek, 22  marca 2024 r., przed Niedzielą Palmową, ulicami miast diecezji ełckiej przeszli wierni w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu pasyjnemu w Ełku przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Wśród licznie przybyłych mieszkańców Ełku i okolic w nabożeństwie wziął udział również bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy.

Rozpoczęcie nabożeństwa miało miejsce na Placu Jana Pawła II, skąd wierni wyruszyli rozważając stacje męki Pana Jezusa. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli przedstawiciele z jedenastu ełckich parafii, delegacje wspólnot, seminarzyści, siostry zakonne oraz służby mundurowe, leśnicy, myśliwi i władze samorządowe. W tym roku niesiono krzyż, który jest kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży.

Rozważania Męki Pana Jezusa miały również odniesienie do codziennych zmagań, które przygotowała i poprowadziła młodzież. Straż honorową przy krzyżu podczas Drogi Krzyżowej pełnili harcerze z pochodniami. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Ełku.

Nabożeństwo zakończyło się w ełckim sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie ks. Łukasz Malinowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży wskazując na krzyż mówił: „Miłość Boga do ciebie, doprowadziła Jezusa do śmierci. Bóg uznał, ze jesteś warty śmierci Jego Syna. Bóg dał ci wszystko: życie, dom, rodziców, krewnych, talenty, możliwości, czas, konkretne powołanie. Dał ci też swoje Słowo, Eucharystie, sakramenty, Kościół. Co z tym zrobisz?” – zachęcał do refleksji kapłan.

„Przeżyta Droga Krzyżowa pokazuje, że wszystko w naszym życiu jest darem i łaską. Świat nam pokazuje, że wszystko można kupić, ale wiemy, że to jest kłamstwo. Wiemy, że najpiękniejsze wartości nie leżą na sklepowych półkach. One są w rękach Boga i On chce nam ich udzielać. Kończąc Drogę Krzyżową, z głębi naszych serc, zatroskani o losy naszej Ojczyzny prosimy Ciebie Jezu o prawych polityków, uczciwych przedsiębiorców, solidnych pracowników. Udzielaj swego błogosławieństwa małżonkom i rodzinom, daj nam świętych kapłanów i nauczycieli wiary… – mówił ks. Malinowski.

Bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność uczestnikom Drogi Krzyżowej ulicami Ełku za modlitwę i świadectwo wiary. „Idąc ulicami naszego miasta, rozważaliśmy stacje drogi krzyżowej. Tej drogi krzyżowej uczy nas Jezus i uczy nas Maryja. Wołajmy do Jezusa: Panie naucz nas wstawać i iść naprzód, nawet wtedy, gdy życie jest trudne. W krzyżu jest nasze zbawienie i nasza nadzieja, życia wiecznego” – podkreślał bp Jerzy Mazur.

Biskup ełcki zwrócił też uwagę na to, że z krzyżem się nie negocjuje. „Krzyż albo się odrzuca, albo się go bierze i niesie. Weź swój krzyż i idź po śladach Jezusa, a dojdziesz do wiecznej szczęśliwości. To jest droga do zwycięstwa, do życia wiecznego. Podążajmy razem z Chrystusem. Jezus nie oczekuje od ciebie przyjaźni budowanej na twoim heroizmie, ale oczekuje twojego zaufania mu” – wyjaśniał biskup.

Bp Jerzy Mazur zapowiedział uczestnikom Drogi Krzyżowej, że podczas Mszy Krzyżma dokona inauguracji Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej, którego hasłem są słowa: „Ja jestem z wami”. „Celem tego Kongresu będzie odnowienie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii pod postaciami chleba i wina, ożywienie relacji z Jezusem Chrystusem obecnym w sakramencie Eucharystii. Cele Kongresu osiągniemy poprzez uczestniczenie we Mszach św., przyjmowanie Komunii św., trwanie na adoracji przed Najświętszym Sakramentem, a także poprzez formację eucharystyczną oraz udział w nabożeństwach i procesjach eucharystycznych” – zachęcał biskup.

Po zakończeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaprosił wszystkich do udziału w zbliżającej się Nowennie przed Świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczystą Mszę św. odpustową, która odbędzie się 7 kwietnia o godz. 15.00 w Sanktuarium. „Dzisiaj nam tak bardzo potrzeba, abyśmy uwierzyli, że moc płynie od Boga, nie od ludzi. Jeżeli będziemy mocno prosić, Bóg zrobi dla nas ten wyjątek, przyjdzie tutaj ze swoją mocą i objawi ją także pośród ludzi. Bierzmy udział w tych wydarzeniach, byśmy wszyscy mogli cieszyć się, że Bóg jest z nami” – mówił ks. prał. Mieczysław Brzóska, kustosz ełckiego sanktuarium.