W sobotę, 19 października 2024 r. w Ełku spotkali się Biskup Ełcki, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego, Dekanalni Duszpasterze Rodzin, Doradcy Życia Rodzinnego, Para Diecezjalna Domowego Kościoła na Sesji Jesiennej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej. Organizatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Główny temat spotkania ściśle wiązał się z trwającym Kongresem Eucharystycznym Diecezji Ełckiej i dotyczył bliskości dwóch sakramentów: Eucharystii i Małżeństwa.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Ełckiej. Wszystkich zebranych powitał ks. Michał Puczyłowski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. We wprowadzeniu nawiązał do prośby Pana Jezusa z ustanowienia Eucharystii: Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami (Łk 22,15) wskazując na niezwykle mocne pragnienie Oblubieńca na wspólne sprawowanie Eucharystii i zjednoczenie nas z sobą i siebie z nami.
W homilii Bp Jerzy rozpoczął od wspomnienia bł. Ks. Jerzego Popiełuszki: „Gromadzimy się w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kapłan odważny, bezkompromisowy w walce o prawdę, wolność i miłość do bliźnich. Ciągle powtarzał, aby być wolnym od nienawiści, a maksymę swojego życia zaciągnął od św. Pawła: Zło dobrem zwyciężaj. Dzisiaj w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Papieski w hołdzie bł. Ks. Jerzego. Od wczoraj w kaplicy seminaryjnej znajdują się jego relikwie, ale znajduje się on również na tym łuku przymierza w prezbiterium tej kaplicy. Za jego wstawiennictwem wypraszajmy potrzebne łaski dla was, jako tych, którzy angażujecie się w swoich parafiach, dekanatach, miastach, by pełnić misję. Razem z dekanalnymi duszpasterzami rodzin, pomagając przygotowującym się do małżeństwa, pomagając małżonkom, pomagając rodzinom”. Biskup ełcki podkreślił, jak istotna jest rola zebranych podczas tej sesji: „Dzisiaj ważna to jest misja, kiedy tak mocno atakowane jest małżeństwo, atakowana jest rodzina”.
„To w mocy Ducha Świętego wszelkie zło, wszelkie trudności, które spotykamy na naszej drodze. Źródłem dla nas jest Eucharystia, to jest nasza siła, nasza moc. Bo Eucharystia to sakrament miłości, sakrament jedności. Jednoczymy się z Ojcem, przez Chrystusa w Duchu Świętym i jednoczymy się z naszymi braćmi i siostrami. Sakrament miłości, bo Chrystus z miłości do nas ofiarował Siebie na Krzyżu i ofiarowuje się na ołtarzu, także i dzisiaj. Z miłości posyła nas, którzy zostaliśmy przez niego wybrani, by iść i głosić w tym dzisiejszym świecie. Świecie, który jest niełatwy. Idźcie głosić orędzie o życiu wiecznym, o Królestwie Bożym, o Niebie. Niech Eucharystia zawsze będzie dla was źródłem i szczytem waszego chrześcijańskiego życia i waszej działalności z małżeństwami i rodzinami” podkreślał Bp Jerzy, nawiązując tym samym do trwającego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej: „Niech pomoże on wam umocnić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Uczcie się jeszcze bardziej, że na Eucharystii spotykacie Żywego i Prawdziwego Chrystusa, obecnego pod postacią Chleba i Wina. Że na adoracji spotykacie osobę, Jezusa Chrystusa Żywego i Prawdziwego, obecnego pod postacią Chleba”.
W nawiązaniu zarówno do misji, którą powierza się Doradcom Życia Rodzinnego, jak i do Niedzieli Misyjnej (20.10.2024r.), Biskup Ełcki cytował słowa kanadyjskiego kapłana, Jamesa Mallona: „Mówił on, że przywrócenie tożsamości misyjnej to ogromne zadanie dla Kościoła. Ten temat, jest mi bardzo bliski i wierzę, że parafia, winna być misjonarską parafią. Nie tylko te parafie, gdzie zgromadzenia misyjne pracują, ale w każdej, czyli żyć w przekonaniu misjonarskiego posłania. Wyjść na zewnątrz, współpracować ze świeckimi i czynić z nich uczniów. To w naszych parafiach musi odbywać się ewangelizacja”.
„Moi drodzy, ja również dostrzegam i podziwiam waszą wiarę, waszą miłość, wasze zaangażowanie i w czasie tej Mszy św. wyrażam Bogu wdzięczność za te misje, które wypełniacie, które są bardzo ważne w Kościele Ełckim, w poszczególnych parafiach. I tak, jak św. Paweł mówił o tej nadziei: Niech da wam światłe oczy serca, tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której Pan wzywa, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa. Niech ta nadzieja napełnia wasze serca, abyście mogli stawać się pielgrzymami nadziei. […] Duch Święty pouczy was w tej właśnie godzinie, w której trzeba powiedzieć. Kiedy spotykacie się z małżonkami, rodzinami wzywajcie Ducha Świętego, dajcie się prowadzić. Żyjcie Duchem Świętym, a wtedy rozpoznacie wolę Bożą i będziecie ją wypełniać w codziennym życiu i w tej misji, do której Bóg was powołał” zakończył Bp Mazur.
Po Mszy św. uczestnicy sesji zebrali się w sali konferencyjnej Centrum Pastoralno-Administracyjnego. Ta część spotkania rozpoczęła się od wręczenia misji kanonicznej doradcom życia rodzinnego przez Biskupa Ełckiego. Doradcy Życia Rodzinnego posługują w poradniach rodzinnych i tam spotykają się z narzeczonymi i małżonkami. W tym roku misję kanoniczną otrzymało 41 doradców. Również dekrety od Biskupa otrzymali dekanalni duszpasterze rodzin rozpoczynający w tym roku swoją 3-letnią kadencję.
Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosiła Monika Gredel ze Stowarzyszenia Rodzina Rodzin, ponieważ to Stowarzyszenie obchodzi 20 lat swojego istnienia. Jubileusz został uczczony przygotowanym na tę okazję tortem.
Po smacznym torcie i dobrej kawie zebrani wysłuchali konferencji nt. Bliskość dwóch sakramentów: Eucharystia i Małżeństwo, którą przedstawił ks. Puczyłowski. W swoim wystąpieniu przypomniał nauczanie papieża Benedykta XVI, który już w 2007 r. napisał, że „Koniecznością szczególną naszych czasów jest pogłębienie tego związku [między Eucharystią a małżeństwem] (SaCr 27). Prelegent zachęcał, aby podczas trwającego Kongresu Eucharystycznego zgłębiać temat związku między tymi dwoma sakramentami. Zauważył, że bliskość, która jest nam zaproponowana, bardzo mocno zakorzeniona jest w imieniu Boga = JESTEM! Zaś Eucharystia i Małżeństwo to dwa sakramenty, które są owocem działania i konsekracji przez Ducha Świętego. Dzięki temu Jezus staje się obecny podczas Mszy św. i jest stale obecny w parze małżeńskiej. Zgłębianie związku między w/w sakramentami oraz ich bliskość prowadziła również do wskazania czterech filarów odnowy eucharystycznej małżeństw i rodzin diecezji ełckiej oraz przedstawienie inicjatyw kongresowych dedykowanych małżeństwom i rodzinom.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, na który zaprosił Biskup Ełcki.
WDR