W dniach od 21 do 25 października 2024 r. w diecezji ełckiej odbywały się jesienne spotkania rejonowe w Augustowie, Suwakach, Giżycku, Ełku i w Piszu. Tematem przewodnim spotkania był temat konferencji: „Wychowanie a Rok Jubileuszowy w świetle Biblii i historii” oraz hasło nowego roku duszpasterskiego; „Pielgrzymi nadziei.”
Spotkania rozpoczynały się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą prowadzili poszczególni księża w rejonach. W duchowych rozważaniach przypomniano słowa papieża Franciszka, który apelował do księży o ożywienie osobistego spotkania z Panem Jezusem Eucharystycznym oraz wypełnianie misyjnego posłannictwa wpisanego w kapłaństwo. Adoracja zakończyła się modlitwą różańcową i rachunkiem sumienia kapłana.
W części konferencyjnej do kapłanów słowo skierował bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Przypomniał kapłanom o potrzebie indywidualnego i wspólnotowego formowania się. Zachęcał do przypatrzenia się realizowanym w parafiach formom duszpasterskim. „Może się okazać, że masz bardzo dobrą łódź, z porządnymi sieciami, która jest przycumowana przy brzegu. Trzeba nam dzisiaj wypływać, szukać tych, którzy odchodzą z Kościoła, ale też zauważmy tych, którzy są i się angażują w życie parafii. Bo nie jesteśmy sami” – mówił biskup.
Biskup podkreślał potrzebę ewangelizacji dostosowanej do dzisiejszego świata. „Naszą misją jest pomagać każdemu człowiekowi spotykać się z Jezusem. Kościół szczególnie dzisiaj, powinien przypominać, że troską każdego człowieka jest zbawienie” – mówił biskup.
Bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność kapłanom za zaangażowanie się w przeżywany Kongres Eucharystyczny, a szczególnie za umożliwienie wiernym adoracji. Apelował do księży proboszczów, aby kościoły w ciągu dnia były otwarte. Mówił: „Dajmy wiernym możliwość przychodzenia każdego dnia na adorację.” Przypomniał również, że mężczyźni, którzy chcą podjąć posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej jeszcze mogą dołączyć do rozpoczynającej się formacji. „Prawie połowa zmarłych z diecezji ełckiej odeszła bez pojednania z Bogiem, bez Komunii św. Widzę tu ogromną rolę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy będą przygotowani jako pomoc swoim proboszczom do niesienia Pana Jezusa chorym i cierpiącym”.
Już niebawem w Kościele zostanie uroczyście ogłoszony Rok Jubileuszowy. Biskup ełcki zapowiedział, że diecezjalne uroczystości inaugurujące ten święty czas oraz symboliczne otwarcie drzwi jubileuszowych odbędzie 29 grudnia 2024 r. w katedrze ełckiej. Przynaglał księży proboszczów, aby przygotowali parafian do wejścia w wydarzenia tego czasu, aby każdy otrzymał odpowiedź na pytanie jaką wartością dla mnie jest Rok Jubileuszowy? Co mi może dać pielgrzymowanie do kościołów jubileuszowych?
Przewodnią konferencję o roku jubileuszowym w Biblii i historii wygłosił ks. kan. dr Marek Bednarski. Przywołując biblijne perykopy prelegent przypomniał zgromadzonym kapłanom, że Rok jubileuszowy miał przynieść Bożą sprawiedliwość i pojednanie. Bazując na praktykach obwoływania Jubileuszy jako czasu Bożej łaski w Kościele, ks. Bednarski podkreślił, że wszystkie jubileusze odnosiły się do osoby Jezusa Chrystusa. „Można powiedzieć, że w Jezusie Chrystusie, trwamy w Roku Jubileuszowym” – mówił prelegent.
W nowy rok duszpasterski, zgromadzonych kapłanów wprowadził ks. kan. dr Jacek Uchan, dyrektor WDO Kurii Biskupiej. „Program ten stwarza okazję duszpasterską, aby wyjść do ludzi z nadzieją. Podczas spotkania ogólnopolskiego uwrażliwiano nas, że kierując słowo do wiernych musimy brać pod uwagę, że wśród zgromadzonych na Mszy św. może być człowiek pozbawiony nadziei. Ale on jeszcze przyszedł do kościoła, on jeszcze Kogoś szuka. Musimy to brać pod uwagę i właśnie tu, w kościele ma on usłyszeć, że jest nadzieja” – dzielił się swoim doświadczeniem ks. Uchan.
Wskazując na hasło nowego roku duszpasterskiego: „Pielgrzymi nadziei”, kapłan przypomniał naukę prof. Nagórnego, który wyjaśniał, że jest różnica między nomadą a pielgrzymem. „Nomada wędruje z miejsce na miejsce, gdzie los go rzuci. Natomiast pielgrzym wie skąd wyszedł i dokąd zmierza, ma konkretny cel. Naszym celem jest niebo. Wszystkim, którzy utracili nadzieje to my mamy powiedzieć, że jest nadzieja, bo jest Bóg. Nawet jeśli najgorsze rzeczy się dzieją, to ta nadzieja jest” – mówił ks. Uchan.
Dyrektor WDO zachęcał do odczytania i podjęcia zadania na ten nowy rok duszpasterski. Mówił: „Wezwanie do niesienia nadziei otaczającemu światu ma wyraźne ukierunkowanie misyjne, bowiem świat ten potrzebuje świadectwa nadziei bardziej niż kiedykolwiek. Jako uczniowie Jezusa nie możemy uchylać się od zadania ukazywania i przekazywania zranionej ludzkości miłości i czułości Boga.”
„Nie będzie ani w sercach, ani w rodzinach, ani w parafii, ani w diecezji klimatu nadziei bez starania o doświadczanie bliskości z Jej Źródłem, którym jest objawiony w Jezusie Bóg i Jego zbawcze dzieło. Nadzieja człowieka wierzącego karmi się przede wszystkim modlitwą, Słowem Bożym i Eucharystią” – podkreślał ks. Uchan.
Spotkania zakończyły się wspólną modlitwą o powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego oraz za kapłanów w kryzysach i trudnościach.
mr