Idźmy do Betlejem, gdzie Jezus się rodzi

„Idźmy do Betlejem, rozpoznajmy w nowonarodzonym Jezusie Chrystusie, Zbawiciela” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas Miejskiego Spotkania Opłatkowego. Spotkanie odbyło się w czwartek, 19 grudnia 2024 r., wieczorem w Ełckim Centrum Kultury. Gospodarzami tej uroczystości byli bp Jerzy Mazur, biskup ełcki oraz Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

W świąteczną refleksję uczestników wprowadził ks. kan. dr Marek Bednarski, proboszcz ełckiej katedry. „Jesteśmy zaproszeni do takiej duchowej wędrówki, do konkretnego miejsca i czasu – do Betlejem. Dzisiaj wjazdu do Betlejem chronią ludzie z bronią. Bardzo trudno tam się dostać. Niemniej ponad 2025 lat temu w Betlejem, z Maryi Dziewicy narodził się Chrystus. To jest też ten głęboki sens naszej obecności tutaj. Bóg w tym Dziecięciu zbliża się do nas i wyznaje w nas wiarę. Żyjemy w takich czasach, że widząc co człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi bywa, że tracimy wiarę w ludzi. A Bóg chce wyznać wiarę w nas, w tym wydarzeniu, które dzisiaj aktualizujemy. To Boże Narodzenie chce poruszyć najskrytsze zakątki naszej duszy, chce przypomnieć do czego zostaliśmy powołani, co konstytuuje nasze człowieczeństwo. Ono zawiera się w tym pierwszym przykazaniu: „Będziesz miłował…, z miłości Bóg staje się człowiekiem” – wyjaśniał ks. Bednarski.

Uczniowie SP nr 5 im. M. Konopnickiej w Ełku zaprezentowali spektakl pt. „Noc nad Betlejem”. Pod okiem opiekunów: Wioletty Zakrzewskiej, Marii Chaberek, Marii Arciszewskiej, Barbary Kubeł, Roberta Kubeł, Magdaleny Mastaj grupa 72 młodych artystów przypomniała ideę Bożego Narodzenia.

Ta opowieść, jak zauważył bp Jerzy Mazur pomaga nam odkrywać prawdę o Bożym Narodzeniu. „Przypomnieliście nam wszystkim, że Pan Jezus narodził się w Betlejem i żyje, jest z nami.  Dziękuję wam za to przesłanie, że wszyscy mamy stawać się aniołami, aby niektórych budzić i prowadzić do Jezusa. Trzeba być nam też, jak Mędrcy, żeby umieć rozpoznać Jezusa” – mówił biskup.   

„Sprawiliście nam dzisiaj wiele radości. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem pokazaliście nam piękną historię. W prostocie tej historii jest coś wyjątkowego: miłość, wiara, nadzieja i radość. Jestem dumny z tego, że każdego roku możemy pokazywać bogactwo naszych szkół i waszych talentów. Pokazujecie nam, że to wydarzenie nie jest żadną bajką” – dziękując artystom, mówił prezydent miasta Ełku.  

Część modlitewna spotkania rozpoczęła się wniesieniem Światła Betlejemskiego przez harcerzy z Hufca ZHP Ełk. W tym roku akcji Światła Pokoju towarzyszy hasło: „Kochać czynem”. Bp Mazur wskazując na Światło Betlejemskie zauważył: „To Światło Betlejemskie prowadzi nas, aż do Groty Betlejemskiej. Symbolizuje Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat jako Światłość. Biorąc dzisiaj opłatek do ręki chcę wyrazić wszystkim wdzięczność za czynione dobro, za świadczoną miłość miłosierną. Łamiąc się opłatkiem, umiejmy sobie przebaczać. Niech słowa wyśpiewane przez dzieci, że jest taki dzień, kiedy gasną wszelkie spory, głęboko wpiszą się w nasze serca. Niech w nas narodzi się Chrystus, miłość, pokój, nadzieja” – mówił biskup.

Bp Mazur zachęcał, aby stawać się świadkami nadziei. „Zachęcam do przeżywania Roku Jubileuszowego w kościołach jubileuszowych. To również 600-lecie istnienia miasta Ełku. Warto spojrzeć z wdzięcznością w przeszłość, z wielką pasją w teraźniejszość i z nadzieją w przyszłość” – mówił biskup.  

„Do uczestników spotkania opłatkowego słowo skierował również prezydent Tomasz Andrukiewicz.. Mówił: „Spotykamy się przeddzień Świąt Bożego Narodzenia. To wydarzenie jest związane z miłością, szczerością, ciepłem i prostotą. Te święta zawsze nam przypominają, że miłość, radość, powinny gościć każdego dnia. Żyjemy w czasach niepewnych, niejednoznacznych, bardzo złożonych. Każdy z nas się spieszy, docierają do nas niepokojące informacje. Czasem gubimy się w tym wszystkim. Musimy podejmować trudne decyzje i to nie jest łatwe. Ale w ten czas Bożego  Narodzenia musimy się trochę zatrzymać i przypomnieć co jest ważne w życiu” – zachęcał Tomasz Andrukiewicz.

Prezydent Ełku mówił, że warto celebrować Boże Narodzenie nie tylko w tym okresie, ale przez cały rok, bo każdego dnia rodzi się miłość, każdego dnia są ludzie potrzebujący, każdego dnia ktoś przeżywa trudności. „My jako przedstawiciele różnych instytucji, organizacji pozarządowych, wolontariusze, przedstawiciele różnych instytucji samorządowych, państwowych, przedsiębiorcy, ludzie kultury, sportu, ochrony zdrowia, wiemy jak mamy reagować” – podkreślał. Prezydent wyraził wszystkim obecnym wdzięczność za podejmowanie wspólnych działań na rzecz miasta Ełku. 

W spotkaniu wzięli udział m.in. ełccy duchowni różnych wyznań, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu miejskiego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, przedstawiciele miejskich oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych, oświaty, organizacji pozarządowych i związków zawodowych, a także przedsiębiorcy, bankowcy i dziennikarze. W Ełckim Centrum Kultury przybyłych gości muzycznie powitała młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku pod opieką p. Agnieszki From.

Łamaniu się opłatkiem i wymianie życzeń towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu ełckiego Chóru Gospelk, który w tym roku przeżywa jubileusz X–lecia istnienia. Z tej okazji została wydana płyta Anioły. Jak zapewniają artyści w swoim repertuarze mają również wiele świątecznych utworów, które będzie można usłyszeć nie tylko na scenie Ełckiego Centrum Kultury.

mr

Pozostałe artykuły