Czas wizyt duszpasterskich – co powinniśmy wiedzieć?

Trwamy w okresie wizyt duszpasterskich, potocznie nazywanych „kolędą”. Kapłani z każdej parafii odwiedzają swoich parafian w ich domach i mieszkaniach. Wizyty duszpasterskie są określone również w prawie kanonicznym:

Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując.

kan. 529 § 1.

Podstawowym celem wizyty duszpasterskiej jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok.

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?:

  • Nakryj stół białym obrusem, postaw na nim krzyż i zapalone świece; połóż również Pismo Święte, wodę święconą oraz kropidło, a dodatkowo modlitewnik naszej diecezji „Rodzina Zjednoczona na Modlitwie” (dzieci oraz młodzież przygotowują również zeszyty z religii),
  • Pamiętaj, że kapłan jest gościem i okaż mu szacunek – zadbaj o porządek w domu,
  • Nie zapomnij wyłączyć telewizora na czas wizyty kapłana – przeszkadza on zarówno w modlitwie, jak i w rozmowie.

Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Wizyta duszpasterska to również okazja do zwyczajowego obdarowania parafian pamiątkowymi obrazkami. Kolędującemu kapłanowi często towarzyszą ministranci, którzy, poprzedzając go, zapowiadają jego przybycie, a niekiedy zbierają również ofiary na działania liturgicznej służby ołtarza.

Pamiętajmy, że przyjęcie kapłana z wizytą duszpasterską, jest przyjęciem samego Chrystusa do naszych domów: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Mt 10,40). Warto zatem potraktować to spotkanie, jako swoiste wyznanie wiary całej wspólnoty, jaką tworzy rodzina, mieszkająca w danym domu czy mieszkaniu. 

Pozostałe artykuły