We wtorek, 28 stycznia 2025 r. rozpoczęło się dwudniowe Rejonowe Spotkanie Duszpasterstwa Rodzin – Rejonu Północnego. W skład tego rejonu wchodzą diecezje dwóch metropolii Warmińskiej i Białostockiej. W spotkaniu wzięli udział diecezjalni duszpasterze rodzin, diecezjalni doradcy życia rodzinnego, przedstawiciele Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz delegat Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej.
Przybyłych gości powitał ks. kan. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii. Zachęcał do czerpania z duchowości kamedulskiej oraz wstawiennictwa wielu świętych obecnych w relikwiach, w kaplicy adoracji.
Ks. dr Robert Wielądek, dyrektor KODR wprowadził w temat spotkania. „Temat przewodni, to trochę inspiracja papieża Franciszka, który powiedział, że mamy nie bać się marzyć i że mamy prawo do tego, żeby stawiać sobie ambitne cele. W związku z tym to jest marzenie, pragnienie, żebyśmy Duszpasterstwo Rodzin budowali na poziomie parafii, a nie tylko na poziomie diecezji, czy jakiś eventów, które kojarzą się z akcjami, a nie z życiem. Bo Duszpasterstwo Rodzin ma towarzyszyć każdej rodzinie. W związku z tym musimy być twórczy, musimy ciągle się wsłuchiwać jaka jest potrzeba, jakie są oczekiwania współczesnej rodziny” – wyjaśniał ks. Wielądek.
„W tym roku zaproponowaliśmy formę warsztatową naszych spotkań rejonowych. Jednym z zagadnień stawianych uczestnikom jest dzielenie się doświadczeniami proboszczów, małżeństw, rodzin. Jak w relacji kapłani – świeccy możemy się wzajemnie usłyszeć, zrozumieć i gdzieś się uzupełnić, aby parafia mogła rzeczywiście być odpowiedzią na potrzeby naszych rodzin” – wskazywała na ważne aspekty pracy w grupach Beata Chojnacka, krajowa doradczyni życia rodzinnego.
W pracy w grupach brał udział bp Romuald Kamiński. Nie tylko przysłuchiwał się, ale również dzielił się swoimi refleksjami i obserwacjami. Wyraził radość z zaangażowania wielu małżeństw w duszpasterstwo rodzin. Podkreślał, że parafie, które mają wiele wspólnot i tam, gdzie proboszcz jest ojcem, takie parafie żyją. Bp Kamiński wskazywał, że dzisiaj Kościół potrzebuje Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, potrzebuje świadectw sakramentalnych małżeństw i rodzin Bogiem silnych.
Uczestnicy wskazywali na realną potrzebę uświadamiania tak świeckich, jak i duszpasterzy o konieczności współtworzenia i współodpowiedzialności za Kościół. Przykładem są te parafie, gdzie świeccy realizują wiele działań i formują się zgodnie ze swoim charyzmatem.
Podsumowując pracę warsztatową ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Rodzin diecezji ełckiej podkreślał, że rodzina jest sercem Kościoła, dlatego tak ważne jest podejmowanie wszelkich inicjatyw na rzecz małżeństwa i rodziny. „Jestem wdzięczny małżeństwom diecezji ełckiej i przedstawicielom Duszpasterstwa Rodzin z rejonu północnego za ich zaangażowanie. Takie spotkania są też okazją do podzielenia się tym, co stanowi naszą codzienną pracę i posługiwanie na rzecz małżeństw i rodzin w Kościele” – mówił ks. Puczyłowski.
Pani Beata Chojnacka zauważyła, że na współczesną rodzinę należy spojrzeć z punktu realnej sytuacji, w której funkcjonujemy, a która wzywa nas, abyśmy powrócili do pełnienia swojego powołania, charyzmatu: kapłan, żeby był kapłanem, świecki – świeckim, żona – żoną, mąż – mężem… „Dochodzimy do takich prostych podstaw, w tym świecie, który oferuje nam dużo zaangażowania, dużo rzeczy musimy wykonywać i te najprostsze nam umykają” – mówiła krajowa doradczyni. Tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej osób świeckich angażuje się w działania duszpasterskie. „Zwiększa się też zainteresowanie małżeństw wydarzeniami, które są organizowane w diecezji czy w parafiach” – stwierdził ks. Puczyłowski.
Ks. Wielądek dzieląc się wyzwaniami duszpasterstwa rodzin powiedział, że jednym, z takich odważnych kroków jest budowanie duszpasterstwa rodzin dzieci homoseksualnych i transseksualnych. „Z tym zmagają się nasze rodziny. Słuchając czym żyje współczesny człowiek i jakie cierpienie niesie w sobie, chcemy im pomóc. To jest ważne, że podejmujemy ten temat we wspólnocie Kościoła. To jest jeden z elementów, które jest wyzwaniem dla duszpasterstwa rodzin. Tu nie ma miejsca na stagnację. Patrząc jak dynamiczna jest rodzina, jakie są przemiany, towarzyszymy im takim, jakie one są” – podkreślał kapłan.
„Każde małżeństwo pokazuje nam czym dzisiaj rodzina żyje, czym się otacza, jakie są ich potrzeby, jakie oczekiwania, jakie są braki. Ale też i jakie są wizje na przyszłość. Co możemy zrobić. Głosy księży proboszczów są również cenne, bo oni często urealniają nasze wizje. Zostaniemy w sferze marzeń, jeśli nie potraktujemy na serio tego, co mówił św. Jan Paweł II w Familiaris consortio i papież Franciszek w Amoris laetitia, że rodzina chrześcijańska jest podmiotem duszpasterstwa. Czyli nie budujemy już duszpasterstwa dla rodzin, ale z rodzinami” – przypomniał ks. Wielądek.
Centralnym punktem dnia była Eucharystia, której w pierwszym dniu przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W homilii, biskup nawiązał do czytań z dnia. Mówił: „Jezus odkrywa przed nami prawdę, że Jego najbliższymi są ludzie żyjący zgodnie z Jego Ewangelia. A żyć Słowem Bożym, to doświadczać Bożej miłości i bliskości, to wypełniać wolę Ojca”.
Bp Mazur podkreślał, jak ważną rolę dzisiaj w Kościele pełnią sakramentalne małżeństwa, ludzie wiary. Parafrazując słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Gdy wypadnie Biblia z rąk narodu boję się o jego przyszłość”, biskup zachęcał uczestników do refleksji: „Gdy wypadnie Biblia z rąk rodziny – boję się o jej przyszłość. Gdy rodzina odrzuci naukę Krzyża – boję się o jej przyszłość. Gdy rodzina przestanie żyć Eucharystią – boję się o jej przyszłość.”
Jako wyzwanie i perspektywę diecezji ełckiej bp Mazur wskazał na trwający Kongres Eucharystyczny, a także łaskę Roku Jubileuszowego. „Kongres Eucharystyczny ukierunkowuje nas na nadzieję, której Źródłem jest Jezus Chrystus obecny w Eucharystii. W Nim jest ratunek i nadzieja dla każdego, nawet dla najzatwardzialszych grzeszników” – zapewniał biskup.
Biskup ełcki wyraził wdzięczność uczestnikom Spotkania Rejonu Północnego Duszpasterstwa Rodzin, za bogactwo inicjatyw podejmowanych przez diecezjalne ośrodki duszpasterstw rodzin, które odpowiadają na potrzeby współczesnych rodzin i ich wyzwania.
W środę nastąpi podsumowanie spotkania duszpasterstwa rodzin rejonu północnego. Uczestnicy będą mieli okazję poznać zakątki pokamedulskiego klasztoru w Wigrach. Spotkanie zakończy się wspólną Eucharystią pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, biskupa diecezji warszawsko-praskiej.
mr