Ruszyła Piesza 35 Międzynarodowa Pielgrzymka Suwałki-Wilno

15 lipca 2024 roku, wyruszyła 35. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie pod hasłem „Maryja ucieczką grzeszników”. Przed pielgrzymami trasa licząca około 270 km. Na jej końcu (24 lipca) wezmą udział w uroczystej mszy świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie.

Podczas tegorocznego podążania przed tron Pani Miłosierdzia, pielgrzymi będą mogli pochylić się nad rolą Matki Bożej w procesie nieustannego nawracania człowieka. Przez codzienne uczestnictwo w Eucharystii, słuchanie konferencji, modlitwę i przede wszystkim przez wyrzeczenia i trudy związane z pielgrzymowaniem, pątnicy będą mogli zawierzać swoje rodziny, swoich najbliższych Maryi, Królowej Rodzin.

Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą, 15 lipca o godz. 7.00 w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, której przewodniczył Ks. Bp Dariusz Zalewski. W wygłoszonej homilii wyraził wdzięczność za liczne przybycie i chęć pielgrzymowania przed wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej: „Jestem wdzięczny, że chcecie swój czas urlopu, czas wolny i odpoczynku poświęcić na tę dziesięciodniową wędrówkę”.

„Czas pielgrzymki, to swoiste rekolekcje. Z kolei dobrze przeżyte rekolekcje, kończą się nie tym, że my dobrze się czujemy, ale tym, że nasi bliscy, którzy z nami przebywają, dobrze czują się przy nas” – podkreślał Biskup Pomocniczy.

„Pielgrzymka z Suwałk do Wilna to coś więcej niż tylko piesza wędrówka – to droga wiary, nadziei i przemiany serca” – mówi Anna z Warszawy. Pielgrzymi niosą w sercu swoje intencje: za bliskich, za siebie, za pokój, za przyszłość. To również jak mówi ks. Jarosław Stasiński – czas radości i odnajdywania siebie.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europu Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata.

Kult Matki Ostrobramskiej od stuleci rozwijał się nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. W kolejnych latach pielgrzymka stawała się coraz bardziej popularna. W szczytowych momentach uczestniczyło w niej po 2 tys. pątników.

Martyria

fot. Radio 5

Pozostałe artykuły