Olecko – Parafia pw. Najświętszej Marii Pany Królowej Polski

Niedziela 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 dla dzieci, 13.00 dla młodzieży, 18.00

Adres:

Pl. Wolności 18, 19-400 Olecko

Rys historyczny: Parafię erygował J.E. Ks. Bp Edmund Piszcz, Biskup Warmiński, dnia 15 sierpnia 1987 roku z części parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku. Miasto Olecko zostało założone w 1560 roku. W tym samym czasie powstała parafia, której pierwszym pastorem ewangelickim był Wawrzyniec Prostka. Pierwszy kościół stanął w Olecku na wzniesieniu w centrum rozległego rynku. Kościół Olecki wielokrotnie płonął. Ostatni kościół, który spłonął na początku 1945 roku, po wejściu wojsk sowieckich do miasta, to kościół ewangelicki na wzgórzu. Gmina katolicka powstała w Olecku około 1853 roku i opiekowała się wyznawcami religii rzymskokatolickiej z całego powiatu. W tym roku miała miejsce fundacja kościoła parafialnego przy ul. Zamkowej. Mały kościół katolicki przy ul. Zamkowej, przeznaczony niegdyś dla nielicznych wyznawców religii rzymskokatolickiej, musiał, pomieścić przez długie lata powojenne wszystkich katolików oleckiej parafii. Dzięki operatywności ks. proboszcza Edmunda Łagóda i wsparciu wspólnoty parafialnej stanął na miejscu spalonego kościoła ewangelickiego nowy kościół katolicki, konsekrowany pod wezwaniem NMP Królowej Polski

Wyposażenie: Architekci kościoła: mgr inż. Andrzej Nowakowski z Białegostoku i mgr inż. architekt Janusz Pawłowski;- kierownikiem budowy był – p. inż. Zygmunt Sagun. Świątynia murowana z cegły klinkierowej, pokryta blacha miedzianą, trójnawowa o powierzchni użytkowej 2028 m kwadratowych i kubaturze 29070 m sześciennych, wieża o wysokości 57, 5 m; świątynia posiada kościół górny i dolny, stropy kościoła dolnego i górnego o konstrukcji żelbetowej. górny kościół ołtarz wykonany z marmuru biało-różowego kubańskiego przez firmę Waldemara Pikiela z Szydłowca, ambona kapłańska i lektorska z marmuru kubańskiego, także chrzcielnica; figury Matki Bożej Królowej Polski z Dzieciątkiem w głównym ołtarzu wykonana z drzewa lipowego przez artystę rzeźbiarza z Warszawy Władysława Janie, poświęcona przez Ks. Bp. Edwarda Samsela, 3 maja 1992r. ławki wykonane z drzewa dębowego, przez stolarza Jana Kalinowskiego z Ełku; konfesjonały wykonane przez stolarza Kazimierza Rękawka z Olecka; organy cyfrowe produkcji holenderskiej firmy „Eminent” wykonane w roku 1993, 57 głosowe; dzwony firmy odlewniczej rodziny Felczyńskich z Przemyśla sztuk 6, napędzane elektrycznie, największy dzwon im. „Maryja” ma ciężar 1553kg. wykonany w roku 1991; stacje drogi krzyżowej wykonane przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Biżek z Wierzchowisk woj. Lubelskiego, artysty ludowego; poświęcone przez J. E. Ks. Biskupa Edwarda Samsela 28 czerwca 1996r; figury św. Józefa z Dzieciątkiem , św. Franciszka, św. Antoniego Padewskiego i św. Franciszka z Asyżu oraz św. M. M. Kolbego wykonane w 1995 roku przez Pana Kazimierza Biżek z Wierzchowic; obrazy Jezu Ufam Tobie, Golgota i MB Nieustającej Pomocy, NS Pana Jezusa i MB Królowej Polski; w zakrystii górnego kościoła szafy wykonane z drewna jesionowego przez stolarza Pana Kalinowskiego z Ełku; posadzki w górnym kościele wykonane z marmuru Bolechowice a w dolnym kościele z marmuru włoskiego; ołtarz, ambona i obudowa tabernakulum wykonana z marmuru czerwonego kubańskiego przez firmę kamieniarską Waldemara Pikiela z Szydłowca , wg projektu profesora Adolfa Szczypińskiego z Warszawy; Różańcowy Ogród Maryjny poświęcony przez Ks. Bpa Edwarda Samsela, 7 października 2000, kaplice wymurowane z cegły klinkierowej z obrazami poszczególnych tajemnic różańcowych, odlanych z brązu przez firmę Felczyńskich w Gliwicach, wkomponowane w ogrodzenie kościoła.

Odpusty: NMP Królowej Polski – 3 maja, Narodzenia NMP – 8 września

Księgi parafialne: od 1945 r., kronika parafialna od 1980 r.

Telefon: (87) 520 24 53