Szarejki – Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Dni powszednie: Szarejki – 19.00 (zimą 17.00) Sobota 8.00

Adres:

Szarejki 2, 19-420 Kowale Oleckie

Rys historyczny: Parafia powstała ok. 1581 r. W 1600 r. mieszkali sami Polacy. W l. 1832-1846 proboszczem był Karol Marcus, który jako inspektor szkolny sprzeciwiał się nauczaniu polskich dzieci religii po niemiecku. Wg. danych z 1864 r. w parafii mieszkało 4 tysiące- przeważnie polskich parafian, ale już w 1892 r. na 4128 parafian mieszkało już tylko 690 Polaków, zaś od pastora wymagano znajomości języka niemieckiego. W 1939 r. sama wieś Szarejki liczyła 264 mieszkańców, obecnie- 85. Obecny kościół pochodzi z 1581 r., wieża z 1932 r.(wg. niemieckiej książki” Treuburg”s. 290: Schareiken), inna data- z k. XII w., przebudowany w XIX w.(wg. decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków z dn. 18. 06. 1986 r.- Urząd Wydziału Kultury i Sztuki- Wojewódzki Konserwator Zabytków: Stanisław Tumdajewicz), kolejna- kościół z 1581 r., przebudowany w 19 w.(wg.” Olecko. Z dziejów miasta i powiatu.” Wyd. Urząd Powiatu w Olecku. Wydawnictwo olsztyńskie. Pojezierze, jeszcze inna data: 1719 r.(Ryszard Demby, „Olecko czasy, ludzie, zdarzenia”). Kościół należy do późnogotyckiej architektury sakralnej ale o wyposażeniu barokowym. W 1969 r. zamieszkał pierwszy ksiądz w celu organizowania parafii, która wcześniej należała do Olecka a później do Kowal Oleckich

Wyposażenie: Świątynia murowana, otynkowana, wzniesiona na planie prostokąta z trójboczną absydą, dobudowaną zakrystią, boczną kruchtą, z jedną wieżą, pokryta pięciospadowym dachem ceramicznym. Wieża ta w latach 80-tych pokryta została blachą miedzianą wraz z obróbkami, zaś w latach 90-tych zamontowano na niej i świątyni rynny ocynkowane. W 2003 r. na wieży wymieniono rynny na miedziane. Elewację kościoła pomalowano na kolor żółty, wieżę w odcieniu .W prezbiterium znajduje się ołtarz z 1720 r., pozłocony. Chrzcielnica z XVIII w. odnaleziona w Słupsku, po pozłoceniu, renowacji i rekonstrukcji- w formie anioła- jest opuszczana w czasie chrztu, tak jak przed wojną w ówczesnym kościele ewangelickim. W latach 90-tych nowe deski nabito na całą podsufitkę kościoła, na empory chórowe i na filary, wykonano takżę: 2 boczne ołtarze, dzieło miejscowego stolarza z Monet- p. Kazimierza Łukaszewicza z płaskorzeźbami : Zwiastowanie NMP i scena z napisem” Nie zabijaj”. W latach 2012-2014 zostało przebudowane prezbiterium i wykonane dwa ołtarze boczne ku czci św. Jana Pawła II i bł. Bartłomieja Longo – Apostołów Różańca. Na górze tych ołtarzy umieszczone są figury: gipsowa NMP-Niepokalanej i betonowa – Jezusa z Najśw. Sercem. Drogę krzyżową- płaskorzeźby, dzieło również Łukaszewicza, podobnie -dwa konfesjonały i ławki wykonał p. Łukaszewicz jeszcze dwie płaskorzeźby na desce przedstawiające: objawienie z Fatimy i Gietrzwałdu oraz między nimi paciorki różańca. Również do poniemieckiej posadzki z gresu dołączono w latach 90- tych współczesny gres zamiast podłogi oraz nowe podesty pod ławkami.

Odpust: MB Różańcowej – 7 października

Księgi parafialne: od 1970 r., kronika parafialna od 1969 r.