Kalinowo – Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

8:00 10:00 12:00 w dni powszednie: 7:30

Adres:

Mazurska 1, 19-314 Kalinowo

Rys historyczny: W XV wieku istniała w Kalinowie parafia katolicka. Podczas reformacji Kalinowo przyjęło luteranizm i wprowadziło do kościoła kult ewangelicki. Po drugiej wojnie światowej w 1945 roku katolicy przejęli ewangelicki kościół zbudowany w 1924 r. na miejscu spalonego w 1914 r. kościoła z 1725 r. Parafia w Kalinowie została przypisana na utrzymanie Kanoników Regularnych w Ełku przez księdza administratora Bensza z Olsztyna.

Wyposażenie: Kościół zbudowany jest z cegły i obłożony kamieniem. Na jego wieży znajdują się trzy dzwony. W kościele jest zabytkowa nastawa ołtarzowa przedstawiająca śmierć Chrystusa na krzyżu w towarzystwie Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. Zabytkowa jest również ambona, jak też pneumatyczne organy dwumanuałowe z pedałem na siedemnaście głosów. Oprócz ołtarza głównego jest mały ołtarz MB Częstochowskiej. W kościele jest położona polichromia. Ołtarz i posadzka są zrobione z marmuru.

Odpust: Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia

Księgi parafialne: od 1945 r., kronika parafialna od 1995 r.
Telefon: 87 629-84-26