Ełk: Uroczystości św. Wojciecha, patrona Polski i diecezji ełckiej

W piątek, 23 kwietnia 2021 r. w ełckiej katedrze odbyły się diecezjalne uroczystości ku czci św. Wojciecha. W tym dniu swoje imieniny obchodzi również bp Jerzy Mazur, któremu życzenia, ze względu na czas pandemii, złożyły poszczególne delegacje.

Uroczystości rozpoczęły się nieszporami ku czci św. Wojciecha. Wierni z Ełku oraz delegacje w reprezentatywnym składzie, przybyły do katedry w Ełku. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a homilię okolicznościową wygłosił bp Adrian Galbas, ełcki biskup pomocniczy.

Bp Jerzy Mazur w słowie powitalnym wyraził wdzięczność za życzenia i zapewnienia o modlitwie, które otrzymał. Zwracając się do uczestników życzył, aby św. Wojciech oraz św. Jerzy, patroni dnia dzisiejszego umacniali w drodze do świętości, abyśmy stawali się czytelnym znakiem i świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie.

W homilii bp Galbas podkreślał, że dzisiejsze Słowo Boże jest zaproszeniem, „by na nowo, zdecydowanie zdecydować się na Chrystusa”. „Gdzie ja jestem, tam będzie mój sługa”, mówi Chrystus. Nie, gdzie ja jestem, tam będzie bywał i mój sługa, tylko gdzie ja jestem tam będzie i On. Każdy z nas jest zaproszony do tego, by sobie zrobić rachunek sumienia, czy rzeczywiście jestem tam, gdzie jest Chrystus? Czy moje życie jest Jego życiem, moje wybory, czy to są Jego wybory? Moje myślenie i moje wartościowanie to jest Jego, Chrystusa myślenie i wartościowanie? „Gdzie ja jestem, tam będzie i mój sługa” – to jest warunek szczęścia i poznania czym tak naprawdę jest chrześcijaństwo” – wyjaśniał bp Galbas.

Św. Paweł, jak zauważył bp Galbas, był tym, który „zdecydowanie zdecydował się na Chrystusa”. Na przykładzie jego relacji do chrześcijan z małej gminy Filipii wskazał, jak ważna jest konsekwencja w wyborze Chrystusa. „ Ludzie dzisiaj nie protestują przeciwko wymaganiom Ewangelii, nie buntują się przeciwko życiu w wierze. Buntują się przeciwko temu, że ci, którzy stawiają wymagania, stawiają je przede wszystkim im, a nie sobie. Czy mogę wymagać od was byście się modlili, gdy sam się nie modlę, byście prowadzili życie ubogie, podczas, gdy moje jest przepyszne, byście żyli w czystości, podczas gdy sam żyję rozwiąźle, byście byli uczciwi, gdy ja nie jestem, byście budowali wspólnoty, gdy ja je rozdzieram, byście byli posłuszni, gdy ja nie jestem… Czy tego mogę od was wymagać? Oczywiście, że mogę. Tylko, że to prowadzi do waszej dezorientacji, a  mojej kompromitacji. Do waszego zgorszenia i do mojej zguby – mówił zakonnik.

Tym, który również zdecydowanie zdecydował się na Chrystusa, był również św. Wojciech. „Całe jego życie jest jednoznaczne i nadawałoby się na scenariusz filmu, przy którym ekranizacje  z Jamesem Bondem są po prostu nudne. Bardzo lubię filmy z Jamesem Bondem, oglądałem je nawet po kilka razy. Ale przy życiu św. Wojciecha, scenariusz filmu o Bondzie jest po prostu nudny. I nie chodzi tu tylko o jego męczeństwo. Ono jest ukoronowaniem całego życia św. Wojciecha” – zauważył biskup. 

Bp Galbas powiedział: „Drzwi gnieźnieńskie są tak zrobione, że przedstawiają historię życia, męczeństwa, śmierci św. Wojciecha. Kiedy patrzysz na te wszystkie sceny zastanawiasz się, czyje to życie Wojciecha, czy Chrystusa, a po pewnej chwili dochodzisz do wniosku, że to jest życie Wojciecha, czyli Chrystusa i że to jest życie Chrystusa, czyli Wojciecha. To jest zadanie dla każdego z nas. Jeżeli tak trudno nam się zdecydowanie zdecydować na Chrystusa, to pewnie dlatego, że bardziej kochamy siebie niż Jego. Bardziej kochamy nasze doczesne, teraźniejsze, aktualne życie. Obietnica Chrystusa o życiu wiecznym jest dla nas jakaś teoretyczna, niekonkretna, niejasna, niepewna, jeśli w ogóle istnieje. Pandemia bardzo boleśnie nam to pokazała. Tymczasem nasza teraźniejszość jest ważną częścią naszego życia” – podkreślał biskup.

Imię Wojciech oznacza pociechę wojów, tych którzy są na wojnie. Jak zauważył bp Adrian Galbas, patron diecezji przychodzi z pocieszeniem dla tych, którzy podejmują walkę wewnętrzną. Zachęcał, aby poznawać życiorysy świętych.

Podczas Mszy św. diecezjanie modlili się również za śp. abp. Wojciecha Ziembę, pierwszego biskupa diecezji ełckiej.

mr

Pozostałe artykuły