Mamy pielgrzymowały szlakiem św. s. Faustyny

„Poznałam jak bardzo mnie Bóg miłuje”/Dz.16/, to szczególne doświadczenie było dane św. s. Faustynie jako młodej, 19 letniej dziewczynie Helenie Kowalskiej. Potwierdziło ono pragnienie, które dojrzewało w jej sercu od dziecka.

Przebywała wtedy w Ostrówku, małej miejscowości pod Warszawą, na służbie u Państwa Lipszyców. Podjęła tę pracę, aby móc spełnić swoje marzenie wstąpienia do klasztoru. Helenka dała się poznać swoim pracodawcom, szczególnie pani Aldonie Lipszycowej, jako wspaniała kandydatka na żonę i matkę. Miała bardzo dobry kontakt z dziećmi, które jak same wspominały, starały się być grzeczne, aby nie sprawić przykrości swojej opiekunce. Pani domu wybrała nawet kandydata na męża, aby wydać Helenkę. Jednak działania pani Aldony, choć z dobrego serca, przynosiły dziewczynie więcej cierpienia niż radości. Ona sama wspomina ten czas jako „walkę z wielu trudnościami” /Dz. 15/. Dopiero moment złożenia prywatnych ślubów czystości przed Najświętszym Sakramentem przyniósł Helence ulgę i utwierdzenie w wyborze drogi życiowej. Zaowocowało to wstąpieniem do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie po około roku służby u Lipszyców.

Doświadczenie bożej miłościpozwoliło Helenie wytrwać w walce o własne marzenia i pragnienia. Często wielu z nas potyka się o trudności na drodze spełniania naszych dobrych pragnień i poddaje się beznadziei. Zaczyna wierzyć w swoją bezradność i bezsilność, bo mimo kolejnej próby znowu się nie udało. Takie myśli często towarzyszą mamom, które przychodzą do Domu Samotnej Matki im. bł. M. Biernackiej w Ełku. Dlatego szukając różnych form wsparcia, korzystamy również z przykładów życia świętych.

Okazją do tego była 21 rocznica kanonizacji św. s. Faustyny. 29 kwietnia, w wigilię wspomnienia tego wydarzenia, 7 mam z naszego Domu wyruszyło śladami św. s. Faustyny. Zwiedziliśmy muzeum we wspomnianym Ostrówku – Dom św. s. Faustyny, prowadzony przez Siostry Jezusa Miłosiernego oraz klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie wstąpiła św. s. Faustyna. Atmosfera obu miejsc pozwoliła doświadczyć ogromnej życzliwości i ciepła ze strony sióstr. Mamy uczestniczyły we mszy świętej, która odprawił i kazanie wygłosił ks. dr Ryszard Sawicki – wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej i kapelan Domu Samotnej Matki. Wyjazd był okazją do wdzięczności Bogu i ludziom za dobro, które zadziało się w sercach i w życiu tych kobiet oraz za chęć do walki, którą podjęły mimo trudności.

s. Tabita Staroszczak ZMBM

Pozostałe artykuły