Sadzonki wyjątkowego świerka zostały rozdane chętnym

W sobotę, 8 maja 2021 r. w Ełku na Placu św. Jana Pawła II, bp Jerzy Mazur, biskup ełcki Koronką do Miłosierdzia Bożego zainaugurował przekazanie mieszkańcom Ełku sadzonek świerku, które pochodzą z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka w 2017 r.  „W Laudato si Ojciec Święty mówił: „przyroda to wspaniała księga, w której Bóg do nas mówi.” Sadząc świerki przyczyniamy się do piękna tej przyrody. Przybędzie na naszym terenie wiele nowych drzewek” – zauważył biskup.

Sadzonki przygotowała Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Świerczki zostały wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka podczas audiencji, przy okazji zainstalowania Drzewa Bożonarodzeniowego z Diecezji Ełckiej na Placu św. Piotra w Rzymie. Wówczas ordynariusz diecezji ełckiej wraz z leśnikami poprosił Ojca Świętego o pobłogosławienie zebranych ze ściętego drzewa nasion. „Przy spotkaniu z papieżem Franciszkiem, mówiłem też, że z tych nasion może wyrosnąć kolejne, tak piękne drzewko bożonarodzeniowe, które następne pokolenia będą mogły przywieźć na Plac św. Piotra” – wspominał bp Jerzy Mazur.

Zwracając się do dzieci obecnych na Placu św. Jana Pawła II, bp Mazur powiedział, że to one będą mogły za kilkadziesiąt lat przygotować taką choinkę, aby udekorowała Plac św. Piotra. Biskup wszystkim zgromadzonym życzył, aby te świerki, pięknie rosły, a przyroda, w której żyjemy, tak jak mówił do nas, będąc w Ełku św. Jan Paweł II, zachwycała nas i zdumiewała. 

Pierwsza sadzonka została przekazana Tomaszowi Andrukiewiczowi, prezydentowi miasta Ełku, który podkreślił, że za chwilę zostanie zasadzona na Placu Jana Pawła II, gdzie jak widzimy jest pomnik św. Jana Pawła II, ale też i dużo zieleni. „Te sadzonki świerka są żywym symbolem wydarzenia z 2017 r., ale też symbolem naszego umiłowania przyrody. Będzie rósł i dawał dla nas cień, a schronienie ptakom – mówił prezydent Ełku.

Drugą sadzonkę świerka otrzymał ks. Marek Bednarski, proboszcz katedry ełckiej. Zasadzenia tego drzewka, przy krzyżu misyjnym, dokonał bp Jerzy Mazur wraz z kapłanami z parafii oraz grupą ministrantów. 

Andrzej Piela, leśniczy Leśnictwa Przykopka, który nadzorował przekazanie sadzonek w Ełku przypomniał, że każda sadzonka ma certyfikat, który jest potwierdzeniem, że drzewko wyrosło z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka w 2017 r., w Watykanie. Leśnik objaśnił zebranym jak należy zabezpieczyć sadzonki, których nie będzie możliwości wysadzenia w dniu dzisiejszym. Poinstruował również jak należy prawidłowo dokonać zasadzenia drzewka świerkowego. „Świerk musi mieć trochę przestrzeni. Starajcie się wyobrazić sobie jak będzie wyglądał w przyszłości. Jeżeli wybrane miejsce jest w trawie, to trzeba wyciąć talerz ok. 40/50 cm żeby enzymy trawy nie zabijały tego drzewka. Jeżeli mają państwo wybrane miejsce na sadzonkę z dostępem zwierząt, to należy je ogrodzić…” – dzielił się uwagami praktycznymi leśnik Piela.

Lasy Państwowe przygotowały ograniczoną ilość sadzonek, które w dniu dzisiejszym zostały przekazane nieodpłatnie dla chętnych, w trzech miejscach: Ełku, Suwałkach oraz Augustowie.

mr

Pozostałe artykuły