Studzieniczna: regionalne spotkanie modlitewne Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, członkowie i sympatycy Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, dzieci pierwszokomunijne, rocznicowe, grupy misyjne oraz członkowie Szkolnych Oddziałów Caritas, spotkali się w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej koło Augustowa.

Wspólnemu świętowaniu towarzyszyła modlitwa różańcowa, którą poprowadziła Magdalena Buczek, inicjatorka i założycielka PKRD. Zachęcała dzieci, aby codziennie odmawiały różaniec. Przypomniała, że o to prosiła dzieci sama Matka Boża. Magdalena zapewniała, że codzienna modlitwa różańcowa dzieci może zmienić świat.

„Cieszę się, że po tak długiej przerwie spowodowanej m.in. pandemią, rozpoczynamy nasze spotkania PKRD właśnie tutaj. To spotkanie w Studzienicznej jest niesamowite z tego względu, że wybrała to miejsce sama Matka Boża, ten piękny zakątek Polski” – mówiła Magdalena.

Podczas oczekiwania na Mszę św. mali pielgrzymi śpiewali i tańczyli. Była także możliwość przepłynięcia się statkiem po jeziorze Studzieniczna. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

„Dzisiaj Maryja nas wszystkich uczy wytrwałości w modlitwie. Chce, żebyśmy tak samo, jak wtedy Apostołowie w Wieczerniku, trwali z Nią. „Trwaj”, mówi dziś każdemu: i biskupowi i księdzu i wszystkim tu obecnym i każdemu w Kościele” – wskazywał biskup i podkreślił, że przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, czytamy fragment z księgi Dziejów Apostolskich o wielkiej modlitwie, która miała miejsce w Jerozolimie po wstąpieniu Pana Jezusa do nieba – „Oni przyszli do Wieczernika i… no właśnie, nie przeczytaliśmy, że się „modlili”, albo, że „pomodlili”, tylko, że: „trwali na modlitwie”. Bo to była długa, intensywna, dziesięciodniowa modlitwa” – tłumaczył biskup.

Bp Adrian Galbas zwracając się do dzieci przypomniał, że „żeby trwać, trzeba być wytrwałym”, jednak wielkim przeciwnikiem wytrwałości jest nuda, a „Maryja jest wspaniałą nauczycielką trwania”.

„Gdy nam się nie będzie za bardzo chciało iść na niedzielną mszę, albo klęknąć do codziennej modlitwy, to wtedy popatrzmy na obraz Maryi, który na pewno jest w naszych domach i powiedzmy sobie: Ty wytrwałaś, ja też wytrwam. Prośmy Ją o pomoc: Maryjo pomóż mi wytrwać. Prośmy ją o to także wtedy, gdy nie będzie nam się chciało wytrwać w innych naszych obowiązkach” – zachęcał duchowny zgromadzone dzieci i wyraził pragnienie, by dzieci uczyniły wszystko, by stać się świadkami Jezusa a ich domy były miejscem wspólnej modlitwy – „Dobrze, aby to wasi rodzice byli tymi, którzy ją zorganizują i na nią zaproszą, ale gdyby nie wpadli na ten pomysł, albo nie chcieli, to zróbcie to wy: zaproście wszystkich Domowników do codziennej modlitwy, choćby krótkiej”.

Duchowny zachęcał zgromadzonych do wytrwałej modlitwy o Ducha Świętego, tłumacząc, że „ On jest Tym, który może na nowo to, co słabiutkie i ledwie się tlące zamienić w wielki ogień. Tylko Go o to prośmy i tylko Mu na to pozwólmy. Duchu Święty przyjdź do Mnie. Rozpal moje serce, aby nie było lodowate, ale gorliwe, rozpal moje życie, aby nie było w ciemnościach, ale w blasku, rozpal serce każdego księdza, każdej siostry zakonnej, każdego człowieka. Spraw, abyśmy byli razem, nie obok siebie i nie naprzeciw siebie, ale właśnie razem” – mówił kapłan.

W darach do ołtarza przyniesione zostały sadzonki świerku wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka w 2017 r. podczas audiencji, przy okazji zainstalowania Drzewa Bożonarodzeniowego z Diecezji Ełckiej na Placu św. Piotra w Rzymie. Sadzonki przekazane będą jako dar dla Radia Maryja.

Spotkanie PKRD oraz innych wspólnot dzieci w Studzienicznej stało się już tradycją. O. Piotr Dettlaff CSRS, opiekun PKRD, przypominał dzieciom, aby dzieci trwały na wspólnej i wytrwałej modlitwie różańcowej, bo ta modlitwa przynosi błogosławione owoce. „Niech różaniec w dłoniach dzieci stanie się latarnią przewodnią na drogach życia” – zachęcał ojciec.

W PKRD modli się ponad 150 tys. osób w 33 krajach świata. „To jest bardzo ważne, że dzieci odmawiają różaniec, są wierne tej modlitwie, że odpowiadają na wezwanie Matki Bożej, bo przez modlitwę różańcową wypraszają potrzebne łaski dla świata. Nie tylko same są chronione przed złem, przed wszelkimi niebezpieczeństwami, ale też ta modlitwa dzieci ma wielką moc i ratuje świat” –zauważyła Magdalena Buczek.

Studzieniczna jest przepięknie usytuowana wśród jezior i lasów. Przez Studzieniczną wiodą dwa szlaki papieskie „Tajemnice Światła” i „Tajemnice Zawierzenia”. W niedzielę, Mszy św. odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Spotkanie modlitewne dzieci z diecezji ełckiej było transmitowane przez Radio Maryja.

rr

Pozostałe artykuły