Jubileusz koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej z ełckiego sanktuarium

W pierwszą sobotę czerwca nabożeństwo fatimskie w katedrze ełckiej miało wyjątkową oprawę. Jubileuszowej Mszy św. w 30. rocznicę koronacji figury Pani Fatimskiej, przewodniczył bp Jerzy Mazur, a homilię wygłosił bp Józef Wysocki, emerytowany biskup elbląski. 

„Gromadzimy się w 30. rocznicę koronacji tej figury Matki Bożej Fatimskiej. Przez te lata, w katedrze, która jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wierni poznawali i nadal zagłębiają się w to wielkie orędzie fatimskie. Maryja zatroskana o nasze zbawienie ciągle nam powtarza: „nawracajcie się, czyńcie pokutę, odmawiajcie różaniec”, ale też nieustannie dodaje nam nadziei, prowadząc nas do źródła nadziei – do swojego Syna” – w słowie wprowadzenia podkreślał bp Mazur.

W słowach powitania bp Mazur powiedział : „Dzisiaj wyrażamy wdzięczność Bogu Trójjedynemu, wyrażamy wdzięczność Matce Najświętszej, że zawsze znajdujemy w Jej sercu schronienie. Jesteśmy wdzięczni również tym, którzy przyczynili się do utworzenia tego sanktuarium. Wyrażamy wdzięczność bp Józefowi Wysockiemu, który zabiegał o to, aby orędzie fatimskie było znane i stąd płynęło do różnych miejsc i aż po krańce ziemi.”

Ks. kan. dr Marek Bednarski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku, witając zgromadzonych czcicieli Matki Najświętszej  mówił: „Niech trwa uwielbienie i wielki Magnificat naszego serca za wielkie rzeczy, które uczynił Wszechmocny przez Maryję w tym sanktuarium, za rzeczy o których wiemy i za wiele łask, które są tajemnicą ludzkich serc osób, które tutaj przychodzą, wylewają swoje łzy przed Matką Najświętszą i wychodzą pocieszeni.”

W homilii bp Józef Wysocki podkreślał, że orędzie fatimskie ma ogromne znaczenie, bo wytycza człowiekowi wierzącemu właściwy kierunek. Zwrócił uwagę na istotę sanktuarium. „Możemy mieć wielkie rzeczy, otrzymywać do przeżycia niezwykłe wydarzenia, ale potrafimy je czasami zdewaluować. W Piśmie Świętym Bóg często manifestował swoją obecność… Człowiek zawsze potrzebuje tego znaku obecności Boga. Pan Bóg, kochający nas, w pewnych miejscach objawia się, jest też tutaj. Tylko czy my zdajemy sobie z tego sprawę?”  – pytał bp Wysocki.

„W naszej codzienności, w naszej zwykłej religijności bardzo często brakuje nam Bożego doświadczenia. Brakuje nam doświadczenia działania Bożego w naszym życiu. Pan Jezus cudów nie czyni dla samych znaków… Kiedy człowiek doświadczy tego spotkania z Bogiem, to doświadczenie Boga w nim trwa. Sanktuarium jest tym miejscem, gdzie przychodzi człowiek czasami „przybity” różnymi sprawami i odzyskuje nadzieję – wyjaśniał biskup elbląski.

Bp Wysocki zwrócił uwagę na cichą obecność Maryi w dziele zbawienia, od zwiastowania, aż po narodziny Kościoła, mówił: „Ona jest pośród nas, ona się z nami modli. Maryja jest obecna pod krzyżem i trzeba nam nauczyć się z Nią tam stać. Dojrzały człowiek przyjmuje krzyż, przyjmuje cierpienie. Pamiętajcie, że macie tu to szczególne miejsce, gdzie jest Chrystus, żywy Bóg i jest tutaj Matka Jezusowa. Jezus wszystkich nie uzdrawia, bo krzyż jest potrzebny. Dlatego Maryja stanęła pod krzyżem Jezusa. Krzyż jest potrzebny, to oddanie swego życia, aby zbytnio swego życia nie szczędzić, a umieć je dawać, umieć służyć.”

Wspominając chwilę koronacji figury z ełckiej katedry sprzed 30 lat, która miała miejsce na stadionie w Olsztynie, podczas pielgrzymki papieskiej 6 czerwca 1991 r. bp Wysocki mówił o wielkim oddaniu Ojca Świętego Matce Bożej. „Św. Jan Paweł II czuł się zawsze dłużnikiem Matki Bożej. Myślę, że ta korona Matki Bożej powinna być wypełniona nasza ogromna wdzięcznością za wielkie znaki Bożej obecności w naszym życiu: za liczne pojednania, nawrócenia, uzdrowienia…” – podkreślał biskup.

Po Mszy św. odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła katedralnego. Nabożeństwo fatimskie zakończyło się parogodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu. Jak zauważył kustosz sanktuarium: „kult w katedrze jest prosty tak, jak prostymi dziećmi byli Hiacynta, Łucja i Franciszek, którym objawiła się Matka Boża. Od maja do października w pierwsze soboty miesiąca obchodzimy tzw. Noce Fatimskie. Codziennie odmawiany jest wspólny różaniec o 17.30, o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przez cały dzień jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, w specjalnie na ten cel wybudowanej kaplicy pod wezwaniem św. Jana Pawła. Wielkim bogactwem naszego sanktuarium są grupy modlitewne skoncentrowane wokół duchowości fatimskiej. Mamy grupę Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi, która 13 dnia każdego miesiąca i w I soboty miesiąca gromadzi się na Eucharystii i różańcu. Mamy również grupę Matki Bożej Fatimskiej, która w pierwsze środy miesiąca gromadzi się na maryjnych nieszporach.”

Bp Józef Wysocki przed laty, jeszcze jako proboszcz par. pw. św. Wojciecha Bp. i Męczennika w Ełku zainicjował kult Matki Bożej Fatimskiej, który stale się rozwija.

mr

Pozostałe artykuły