Uroczystość Bożego Ciała w Ełku

„Dzisiaj kiedy nie możemy iść ulicami z Najświętszym Sakramentem, to idźmy z Bogiem w sercu, nieśmy Go ulicami naszego miasta. Zanieście Jezusa do waszych domów, rodzin, miejsc pracy, miejsc przebywania” – mówił do wiernych bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Główne uroczystości Bożego Ciała w diecezji ełckiej rozpoczęły się Mszą św. na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, którym przewodniczył bp Jerzy Mazur.

Do zgromadzonych na placu ełczan, biskup w homilii mówił: „Eucharystia jest szczególnym miejscem obecności Chrystusa, w którym doświadczamy, że jesteśmy przez Boga kochani i w którym uczymy się bożej miłości. Ona przypomina cenę jaką Syn Boży zapłacił dla naszego zbawienia, oddając życie na krzyżu.”

Bp Mazur przypomniał: „Ta uroczystość Bożego Ciała jest manifestacją naszej wiary w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. przyjmijcie Jezusa Chrystusa w komunii św., uwierzcie sercem, że przychodzi do was Jezus Chrystus żywy i prawdziwy, realnie obecny pod postacią chleba. Człowiek potrzebuje tego chleba, żeby mieć życie w sobie”.

Hierarcha życzył, abyśmy nawzajem zachęcali się do pójścia na Msze św., także w tygodniu i przyjmowania Komunii św. „Pójdźmy po życie, pójdźmy po moc, pójdźmy po miłość, pójdźmy po świętość. Nie zaniedbujmy Eucharystii, ona przemienia nas w niosących Boga.  Eucharystia podtrzymuje wiarę i daje siłę w najtrudniejszych chwilach” – podkreślał biskup.

Bp Mazur zachęcał, abyśmy jako uczniowie i uczennice Jezusa Chrystusa, umiłowali Eucharystię i żyli nią. Jako zadanie dla uczestników, biskup polecił, aby wejść na strony Cudów Eucharystycznych, które utworzył bł. Carlo Acutis. „Zastanówmy się co nam Pan Bóg mówi przez cuda Eucharystyczne? Na pewno jest to potwierdzenie, że podczas każdej Mszy św. chleb zmienia się w ciało Jezusa a wino w Jego krew. To cudowne przemienienie chleba i wina w ludzką tkankę sercową jest dla nas potwierdzeniem tego, w co wierzymy.”     

Po Mszy św. w procesji Bożego Ciała biskupi ełccy w asyście kapłanów i służby liturgicznej  przeszli, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia związane z pandemią wierni pozostali na miejscu celebracji i duchowo towarzyszyli procesji.

Ołtarze przygotowały cztery ełckie parafie pw.: św. Jana Apostoła, NMP Królowej Apostołów, św. Rafała Kalinowskiego oraz par. pw. św. Jana Pawła II. Wystrój ołtarzy nawiązywał do Roku Duszpasterskiego oraz nauczania Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Na zakończenie ks. prał. Mieczysław Brzóska, moderator miasta wyraził wdzięczność za włączenie się w przygotowanie i realizację uroczystości Bożego Ciała. Zaprosił wszystkich na uroczystości związane z upamiętnieniem papieskiej pielgrzymki do Ełku, która miała miejsce 8 czerwca 1999 r. A już w sobotę, 5 czerwca 2021 r. od godziny 17.00 rozpoczną się uroczystości związane z 30. rocznicą poświęcenia korony figury Matki Bożej Fatimskiej z katedry ełckiej. Mszy św. będzie przewodniczył emerytowany biskup elbląski, bp Józef Wysocki, który zainicjował kult Matki Bożej Fatimskiej w Ełku.  

mr

Pozostałe artykuły