Pielgrzymka Kobiet do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie

Prośba o zdrowie, pomyślność dla rodziny i Boże błogosławieństwo. Z takimi intencjami po raz 16. do stóp Matki Bożej Królowej Rodzin w sanktuarium maryjnym w Rajgrodzie pielgrzymowały w sobotę 17 lipca matki, żony i młode dziewczęta.

Od 16 lat w trzecią sobotę lipca w Rajgrodzie odbywa się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet Katolickich. Tego dnia pątniczki zjawiają się u Rajgrodzkiej Pani, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny, podziękować za łaski oraz prosić o dalsze błogosławieństwo. W tym roku na spotkanie z Maryją przybyło ok. 700 osób. Panie przyjechały indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Pątniczki z sąsiednich parafii do Rajgrodu przybyły pieszo. Udział wzięły także panie m.in. z Białegostoku, Ełku, Suwałk, Rydzewa, Augustowa, Woznewsi i Cimoch, Bakałarzewa i Giżycka. Spotkanie kobiet ubogacone były obecnością relikwii bł. Carlo Acutisa.

Rajgrodzka Pielgrzymka Kobiet Katolickich łączy ludzi i pokolenia, dlatego można spotkać w tym wyjątkowym dniu kobiety w każdym wieku. Często towarzyszyły im rodziny. „Od 6 lat jestem tu co roku. Maryja daje mi siłę w pokonywaniu trudów dnia codziennego. Pragnę przepraszać, dziękować i prosić Maryję aby była z nami cały czas i uczyniła nasze rodziny silne Bogiem” – mówi pani Renata Krupińska z Ełku. Natomiast pani Teresa dodaje, że jeżeli zdrowie pozwoli za rok przyjedzie z córką i synową.

Pielgrzymów powitał diecezjalny duszpasterz kobiet i kustosz sanktuarium ks. prał. Hieronim Mojżuk. „Przychodząc tutaj, chcemy zatrzymać się na moment w naszym życiu przed Maryją, która zawsze i wszędzie dzieli nasz ludzki los od początku aż do naszego końca. Zwróćmy się do Niej z otwartym sercem w naszych wszystkich sprawach, aby Maryja wzięła to jako nasz dar i złożyła Jezusowi Miłosiernemu do stóp, abyśmy mogli otrzymać przede wszystkim czystość serca i pewność naszego zbawienia” – mówił duszpasterz kobiet.

W tym roku tematem przewodnim Pielgrzymki Kobiet było ukazanie potrzeby duchowości maryjnej w naszym życiu. Na spotkanie kobiet organizatorzy zaprosili ks. Tomasza Bondzio, notariusza Ełckiej Kurii Diecezjalnej, który wygłosił konferencje pt. „Kogo wielbi moja dusza? – o rozumieniu maryjności”.

Prelegent zwracając się do kobiet wyjaśnił, ze przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść ale obojętność. Tłumaczył, że Bóg nie żąda od nas strachu. Chce, aby Go miłowano, a najbardziej Boga dosięga Jego lekceważenie przez człowieka. Przestrzegał przed  ignorancją, która w miejsce Boga stawia kogoś, kto nie jest Bogiem (mąż, żona, córka, syn, wnuki) lub czegoś, co będzie tylko mrzonką, wyobraźnią, odczuciem, autosugestią skierowaną do swojej osoby. „Człowiek staje się obrazem Boga, którego wielbi. Zaprzestanie adoracji Boga skutkuje zaprzeczeniem miłości Chrystusa. Jeśli ktoś oddaje cześć głupocie i pustce, to taki właśnie będzie się po chwili stawał” – tłumaczył ks. Bondzio.

Stawiając pytanie o cel maryjności w naszym życiu, ks. Tomasz wyjaśnił, że „tym celem jest Chwała Bogu i cześć Maryi”.  Zwrócił uwagę, że „potrzebujemy pobożności maryjnej, z której zostaną usunięte płytki minimalizm oraz niezdrowy maksymalizm”. Takiej, której „będą obce wszelkie formy przesądów, zabobonów i próżnej łatwowierności”. Zaapelował o niwelowanie tego, co bardziej zwraca uwagę na zewnętrzne praktyki niż na poważną gorliwość w modlitwie.

„Maryjność domaga się wytrwałego i żarliwego działania. Maryjność domaga się czystości, jeśli chodzi o motywy. Wszystko, co by miało posmak brudnego szukania własnej korzyści, powinno być starannie trzymane z dala od sanktuarium Pobożności maryjnej” – wskazywał kapłan.

Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet do Rajgrodu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ks. dr Pawła Tobera, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

„Kościół, dla którego Maryja jest wzorem nie istnieje dla siebie, ale dla innych, dla świata do którego jest posłany, by nieść mu Dobrą Nowinę o Bogu, który zbawia. Pan Bóg wielkie nadzieje wiąże z rodziną, ma wielkie zaufanie do rodziców – uzdalnia ich nie tylko do przekazywania życia, ale także do przekazu wiary, do prowadzenia dzieci do doświadczenia Boga” – mówił ks. Tober witając wszystkich pielgrzymów.

Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Tomasz Bondzio – notariusz Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dziś nie Maryja do nas, ale my przyszliśmy do Maryi i nasz wybór Maryi jest mocnym argumentem za tym, że dla Boga nie ma nic niemożliwego, i że „status społeczny człowieka, nie ma wpływu na działanie Boga: wiek, pochodzenie, środowisko, obowiązki stanu, zainteresowanie wiarą”.

Ks. Tomasz Bondzio podkreślając rolę kobiety zachęcał, aby kobiety wpatrywały się w Maryję, która jest wzorem zawierzenia i wierności Bogu i uczyły się od Niej patrzenia na życie i rozwiązywania problemów.

„Jako kobieta, matka, żona, dziewczyna – jesteś KIMŚ uprzywilejowanym. Dlaczego? Dlatego, że człowiek jest uprzywilejowany w oczach Bożych. Jest kochany! Jesteś kochana najbardziej ze wszystkich na ziemi. A to znaczy, że masz do spełnienia nie lada zadanie: kochać Boga, siebie i drugiego człowieka taką miłością, jaką kocha Ciebie Bóg. Ten przywilej jest bardzo szeroki a jednocześnie bardzo wąski. Szeroki, ponieważ 'kochać’ odnosi się do wszystkich ludzi postawionych na Twojej drodze życia. A wąski, gdyż w miłości Bożej, często niedocenianej, mamy kochać ludzi zgodnie z Jego wolą. I to jest wyzwanio-wezwanie! Bo kochać najbliższych jest bardzo trudno, lecz możliwe. Bo z Bogiem nie ma nic niemożliwego!” – tłumaczył kaznodzieja.

W tracie Mszy św. kobiety dokonały aktu zawierzenia rodzin Pani Rajgrodzkiej. Spotkanie z Najświętszą Maryją Panną Królową Rodzin kobiety rozpoczęły modlitwą różańcową. Opracowane przez ks. Janusza Lisowskiego, wikariusza rajgrodzkiej parafii, rozważania Tajemnic Światła dotyczyły tematu Maryi na drodze Kościoła. Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni przez diecezjalnego duszpasterza kobiet i kustosza sanktuarium ks. prał. Hieronima Mojżuka na wspólną agapę. Była także możliwość zapoznania się z SZAFą na KÓŁKACH – czyli SZLAKOWĄ AKADEMIĄ FAMILIJNĄ w SacroTRACKu. SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, który dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodek kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach. SACROTRUCK w tym roku odwiedzi 20 parafii Diecezji Ełckiej. Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, bowiem w ich okolicach odpoczywał Karol Wojtyła – papież, miłośnik przyrody i sztuki.

Zakończeniem spotkania było nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II.

rr

Pozostałe artykuły