Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w ełckim klasztorze

Uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel, znane jako Matki Bożej Szkaplerznej, w ełckim Karmelu, tradycyjnie zostało poprzedzone trzydniowym Triduum. W tych dniach, do czcicieli Matki Bożej Karmelitańskiej  katechezy głosił o. Kazimierz od Jezusa Ukrzyżowanego OCD z Krakowa. Każdego dnia zakonnik przybliżał dar jakim jest szkaplerz. Ten czas dla uczestników, jest wprowadzeniem i przygotowaniem do przyjęcia szkaplerza, a także do odkrycia wartości tego daru.

W wigilię uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel, Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. Zwracając się do  zgromadzonych w Klasztorze Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, biskup przypomniał, że różaniec i szkaplerz są najbardziej uprzywilejowanymi sakramentaliami maryjnymi. „Szkaplerz noś, na różańcu proś” – powiedzenie, które utarło się pod wpływem kultu, przywołał biskup.

„Szkaplerz nie przynosi w sposób automatyczny zbawienia jest wynikiem wysiłków w walce ze złem w sobie i wokół siebie. Skuteczność tego znaku zależy zawsze od wewnętrznej dyspozycji konkretnego człowieka” – wyjaśniał bp Mazur.

Biskup podkreślał role Maryi w naszym życiu, mówił: „Maryja jako Dobra Matka chroni nas przed niebezpieczeństwem, troszczy się o nas, troszczy się o nasze zdrowie, a przede wszystkim troszczy się o nasze zbawienie”

„Szkaplerz przypomina nam o naszej chrześcijańskiej i Maryjnej tożsamości. Przypomina nam czyimi jesteśmy dziećmi, przypomina nam o Jej słowach wypowiedzianych w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”. Jezus dzisiaj mówi do nas: „błogosławieni,, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je”. Jezus pragnie, abyśmy słuchali Jego słów, abyśmy je rozważali i wcielali w nasze codzienne życie. Wsłuchujmy się w słowa, które Bóg mówi do nas, szczególnie w dzisiejszych czasach” – zachęcał hierarcha.

Biskup wyraził wdzięczność Siostrom Karmelitankom Bosym za ich posługę modlitewną. „Modlitwa to serce misji Kościoła” – mówił.

Ks. dr Jacek Uchan, kapelan Mniszek w imieniu Sióstr Karmelitanek zaprasza na uroczystości, które odbędą się również w dniu dzisiejszym (piątek, 16 lipca 2021R. ) o godz. 18.00 w Klasztorze Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel pod Ełkiem. Po Eucharystii będzie także możliwość przyjęcia szkaplerza.

Natomiast w sobotę, 17 lipca, w  Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krzeszowic o godz.11.00 zostanie odprawiona Msza święta Jubileuszowa z okazji 50. rocznicy misji karmelitańskich w Burundi i Rwandzie. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Bp Jerzy Mazur – przewodniczący misyjnej komisji Episkopatu Polski, który wraz z prowincjałem Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych zawierzy karmelitańskie dzieło misyjne Matce Bożej Szkaplerznej.

Przełożoną ełckiego klasztoru jest s. Maria Jadwiga Kwiatkowska. Obecnie przebywa tu ok. 10 sióstr. Karmelitanki Bose przybyły do Ełku na zaproszenie biskupa ełckiego 17 lat temu. Pierwszą patronką klasztoru jest Maryja Matka Nadziei, a drugą – św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

mr

Pozostałe artykuły