„Otoczmy troską każde życie” – wkrótce wyrusza XXIX EPP na Jasną Górę

Pielgrzymi z diecezji ełckiej dokonują już ostatnich przygotowań przed wyruszeniem na XXIX Ełcką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przed nimi 500 km, które pokonają w 15 dni. Pątnicy wyjdą na trasę w środę 28 lipca, o świcie. XXIX Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Otoczmy troską każde życie”.

„Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym. Są to “rekolekcje w drodze”. Cechuje je duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie regulaminu. Nie może w niej zabraknąć młodzieńczego entuzjazmu pogody ducha, uśmiechu i radości”  – mówi ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki.

Z powodu różnych uwarunkowań prawnych i nieustannie zmieniającej się sytuacji w naszym kraju organizatorzy są zmuszeni do dokonania kilku zmian. „W tym roku z terenów naszej diecezji wyruszą dwie niezależne od siebie grupy. W skład pierwszej wchodzą dotychczasowe grupy: Suwałki – Augustów – Jaćwingowie Ełk.  Druga grupa to pielgrzymi z Sambii Gołdap – Jaćwież Giżycko – Galindia Pisz” – informuje ks. Łukasz Kordowski.

Pielgrzymka wyruszy z Ełku w środę 28 lipca, po Mszy św. o godz. 6.00, natomiast wejście na Jasną Górę przewidziane jest 11 sierpnia (środę) ok. godz. 10.30. Niektóre grupy wyruszają nawet dwa dni wcześniej, aby razem wyruszyć z Ełku, serca diecezji na Jasną Górę.

Można powiedzieć, że ełcka pielgrzymka jest jedną z najdłuższych w Polsce. Pątnicy mają do pokonania ponad 500 kilometrów. W tym roku organizatorzy spodziewają się ok. 200 uczestników. Ze względu na wymogi sanitarne obowiązkowym wyposażeniem każdego pielgrzyma jest namiot, niezbędnik, a także osobiste naczynie do korzystania z kuchni polowej. W pielgrzymce mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia (nie dotyczy to udziału całych rodzin). W tym roku nie będzie miało też miejsca tzw. „pielgrzymowanie dojazdowe” na weekend czy kilka dni. „Bierzmy udział w całości pielgrzymowania, ale istnieje możliwość dołączenie po trasie w dwóch wyznaczonych miejscach: 1 sierpnia w Sypniewie oraz 5 sierpnia w Niepokalanowie” – informują organizatorzy.

Od początku wakacji pielgrzymi zbierają intencje, w intencjach których będą modlić się w drodze i na Jasnej Górze.

Ks. Kordowski zachęca wszystkich, którzy nie mogą w tym roku wyruszyć na pielgrzymi szlak do pielgrzymowania duchowego. Ważna jest także duchowa obecność osób chorych, cierpiących, pracujących, którzy pamiętają o pątnikach w swoich modlitwach.

„Co roku te osoby, które nie mogły wybrać się na pielgrzymi szlak, właśnie w ten sposób przeżywały te kilkanaście dni. Również w tym roku zachęcamy wszystkich do duchowego towarzyszenia nam w XXIX Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Niech każdy kto chce i może, złoży duchowy dar przez ręce Niepokalanej” –  mówi kierownik EPP na Jasna Górę. Jednocześnie kapłan zaprasza do przyjazdu do Częstochowy na dzień wejścia w dniu 11 sierpnia, w ramach wyjazdu zorganizowanego przez parafię bądź dekanat – „Można także przyjechać bezpośrednio do Częstochowy albo uczestniczyć w ostatnim dniu wędrówki pieszej” – dodaje.

We wszystkich sprawach dotyczących pielgrzymki na Jasną Górę można zwracać się do jej kierownika – ks. Łukasza Kordowskiego (tel. 516-237-040; email: venejk.4.4@wp.pl).

rr

Pozostałe artykuły