Startują ogólnopolskie rekolekcje online przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

Czy nauczanie kard. Wyszyńskiego jest jeszcze dziś aktualne? Co powiedziałby współczesnym Polakom? Jak reagowałby na obecne problemy i wyzwania, które stają przed społeczeństwem i Kościołem? – odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy trzydniowych ogólnopolskich rekolekcji online, które pomogą w przygotowaniu do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Rekolekcje będą miały formułę stacjonarną, ale będą też transmitowane z kościoła akademickiego KUL w Lublinie m.in. w mediach społecznościowych.

Do udziału w rekolekcjach zaproszeni są wszyscy chętni, niezależnie od tego czy postać kard. Wyszyńskiego jest im bliska czy odległa; czy są dziś silnie związani z Kościołem czy też czują, że są na jego obrzeżach, wierzących i wątpiących.

„Jako środowisko akademickie, z którego wywodzi się kard. Stefan Wyszyński, absolwent, Wielki Kanclerz KUL, czujemy odpowiedzialność, a jednocześnie potrzebę, by organizować wydarzenia ewangelizacyjne, które przemówią do młodego pokolenia, a także mogą uczestniczyć w nich wszyscy ci, którzy pragną w radości przeżywać spotkania z Bogiem, z Jezusem” – tłumaczy Monika Stojowska, rzecznik prasowa KUL.

Rekolekcje będą miały formułę stacjonarną, ale każde spotkanie będzie transmitowane online. W programie Eucharystia, nauka rekolekcyjna, muzyka uwielbienia i świadectwa – osobiste refleksje związane z postacią i nauczaniem kard. Wyszyńskiego.

Z rekolekcji będą mogli skorzystać również osadzeni w Areszcie Śledczym w Lublinie. Chętne osoby będą miały dostęp do nauk rekolekcyjnych i modlitwy uwielbienia poprzez wewnętrzne media.

Rekolekcyjne konferencje wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, który w 1999 r. rozpoczął współorganizowanie Przystanku Jezus – spotkań ewangelizacyjnych odbywających się podczas festiwalu rockowego Przystanek Woodstock. Muzyczną modlitwę uwielbienia poprowadzą m.in. zespoły Siewcy Lednicy i Boże Stopy.                                    

Siewcy to modlitwa, energia, muzyka śpiew i taniec. Od 2000 r. Siewcy służą Spotkaniom Lednickim, komponując muzykę i modląc się nią wraz z uczestnikami. Do zespołu dołączają wciąż nowi muzycy, aby dzielić radość wiary na koncertach w małych i większych miastach w Polsce. Zagrali już blisko 600 koncertów, a w drodze na nie już 6 razy okrążyli kulę ziemską. Grali św. Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI, na którego przyjazd do Polski napisali hymn „Nie lękajcie się”.

Z kolei Boże Stopy to projekt wokalno – instrumentalny, któremu przewodzi Magdalena Stopa – wokalistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, wieloletnia wykładowczyni Wokalistyki Jazzowej na Wydziale Artystycznym „Jazz i Muzyka Estradowa” UMCS w Lublinie. Członkami zespołu jest najbliższa rodzina i przyjaciele Magdaleny. W ich repertuarze są m.in. utwory, których teksty pochodzą z poezji Jana Pawła II, a muzykę do nich skomponowała Magdalena Stopa.

Porozumienie to zespół grający modlitwę do Jezusa. Każdy ich utwór jest autorski, a muzyka, która tworzą, jest zbliżona bardziej do rocka niż popowych brzmień wykonawców spod znaku muzyki uwielbienia, stąd określają się krótko: modlitwa i rock. Wyrażają pokój, modlitwę, dziękczynienie i pokutę.https://www.youtube.com/embed/p1UjVmS-uSg?REKLAMAhttps://f17cd3a9cacffd27af36a18e9fcd03b1.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Rekolekcje potrwają od 7 do 9 września. Będą transmitowane z kościoła akademickiego KUL w Lublinie na stronie www.kul.pl oraz na kanałach społecznościowych uczelni na YouTube i Facebooku.

Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, KAI, eKAI, Kurier Lubelski, Gość Lubelski, Niedziela.

ekai.pl

Pozostałe artykuły