Gołdap: centralne obchody Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

Centralne obchody święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej odbyły się w czwartek (23.09) i piątek (24.09) w Gołdapi. W ciągu dwóch dni uroczystości w programie obchodów odbył m.in. koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz pokaz sprzętu wojskowego. Zwieńczeniem uroczystości była Msza święta pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła oraz uroczysty Apel na Placu Zwycięstwa w Gołdapi.

W homilii bp Mazur tłumaczył, że „bycie uczniem, bycie żołnierzem Chrystusa oznacza zezwolenie by kierował nami Duch Święty”, gdyż „tylko wtedy jest się człowiekiem tradycji i nowości, człowiekiem wolnym, nigdy nie podlegającym ideologiom. Wtedy uczeń, żołnierz Jezusa żyje Ewangelią i poznaje prawdę. Jako Jego uczniowie winniśmy ja poznawać, by według niej żyć. To Jezus jest Prawdą i ta prawda nas wyzwala”- wskazywał biskup. Ordynariusz zachęcał do trwania w nauce Jezusa i do całkowitego oddania się Bogu, gdyż „trwanie w Panu sprawia, że uczeń jest człowiekiem wolnym” i podkreślił, że „jeżeli ogłaszasz go Panem swojego życia, to nawet jeżeli zdarzają Ci się upadki, Jezus pomaga Ci się z nich podnieść”.

Odnosząc się do Ewangelii z dnia, bp Mazur zachęcał do głębszej kontemplacji Jezusa.

„Kim Jezus jest dla członków, twojej rodziny, sąsiadów, kolegów, koleżanek z pracy? Kim Jezus jest dla Ciebie?” – pytał hierarcha i dodał – „niech to pytanie przenika twój umysł, duszę i serce. Boga nie możesz oszukać, omamić. Odpowiedz mu zgodnie z prawdą, a nie tak, jak chciałbyś aby było. Od tej odpowiedzi zależy twoje życie. Jest czas, byś otworzył się na Jego łaskę, by uwolnił cię od strachu i lęku, by, otworzył cię na Jego słowo”.

Wspominając beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, bp Mazur podkreślił, że nauczanie nowego błogosławionego „to drogowskaz dla nas i przyszłych pokoleń”.

„Bł. Kard. Wyszyński pozostaje orędownikiem godności człowieka, obrońcą prawa do życia, obrońcą małżeństwa i rodziny, patronem ładu Bożego w Ojczyźnie. Był niewygodny dla władz komunistycznych. Czyniły one wszystko, żeby tego proroka naszych czasów uciszyć (…). Kategorycznie wypowiadał słowa wrażające niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy: ‘Rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara składać nam nie wolno. Non possumus!’ (Nie pozwalamy). Bóg ujął się za nim, bo zwierzył siebie Jemu i pragnął wypełniać we wszystkim wolę Bożą. Prymas mówił: ‘Przyjdą nowe czasy, które wymagają nowych świateł, nowych mocy, a Bóg je da w swoim czasie’. Żyjemy w tych nowych czasach. Bóg daje nam te nowe światła. Nie chowajmy pod łóżkiem, ale stawiajmy na świeczniku” – tłumaczył ordynariusz diecezji ełckiej.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej ustanowiono na 1 września jako „uznanie i upamiętnienie wysiłku zbrojnego przeciwlotników” z września 1939r. oraz walczących w formacjach artylerii przeciwlotniczej Polskich Sił Zbrojnych na wschodzie i na zachodzie.

Historia wojsk sięga 1918 roku. Właśnie wtedy podczas przygotowań do walki o Bobrujsk z bolszewikami stworzono obronę artyleryjską oraz właśnie przeciwareoplanową. Wtedy Polacy operowali tylko armatami. Tę bitwę uznaje się za początek powstania broni przeciwlotniczej.

Obecne oddziały przeciwlotnicze działają w Gołdapi, Elblągu, Koszalinie, Czerwieńsku i Lesznie.

rr

Pozostałe artykuły