Raczki: Krajowe Uroczystości Wspomnienia św. Izydora Oracza, patrona rolników

„Kiedy patrzymy na kryzysy, które nas dotykają to trzeba stwierdzić, że tak jak w historii, tak i obecnie mają swoje źródło w próbie wyeliminowania Boga z życia człowieka. Dzisiaj, tym, którzy uderzają w naszą godność, naszą wiarę trzeba zdecydowanie powiedzieć jak uczył nas Prymas Tysiąclecia „non possumus” – nie możemy, i modlić się o ich nawrócenie” – wołał w czasie Mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Raczkach bp. Jerzy Mazur. Ordynariusz diecezji ełckiej przewodniczył w sobotę 25 września Mszy św. inaugurującej dwudniowe Krajowe Uroczystości Wspomnienia św. Izydora Oracza, patrona rolników.

Obchodzone co roku w połowie maja uroczystości wspomnienia św. Izydora Oracza przełożono z powodu epidemii na jesień. Uroczystości na terenie województwa podlaskiego zostały połączone z Dniem Jedności Rolniczej. Tradycją już jest, że gospodarzem pierwszego dnia obchodów jest jedna z podlaskich szkół kształcących przyszłych rolników. Tym razem wybrano Zespół Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie. Uroczystości zainaugurowano Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej, bp Jerzego Mazura. w kościele pw. Świętej Trójcy w Raczkach, po której w Parku przy Zespole Szkół w Dowspudzie zasadzono dąb „Izydor”.

W homilii biskup ełcki dziękował rolnikom za ich trud, a także podkreślił rolę ich ciężkiej pracy w czasie ogólnoświatowej pandemii, który „dla nas wszystkich był i jest czasem próby naszej wiary, naszego zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej”.

„Mamy świadomość, że chleb jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, czyli jest owocem współpracy człowieka z Bogiem. Dlatego dziękujemy rolnikom za trudną, ciężką pracę na roli, która nie zawsze i przez wszystkich jest doceniana. Ten rok nie był łatwy, czas pandemii koronawirusa był czasem wielu obostrzeń sanitarnych, lookdawnu, wielu chorowało, a niektórzy z tego powodu zmarli. Niektórzy jeszcze do dzisiaj żyją w strachu, lęku.(…) Wy z odwagą i nadzieją zasiewaliście pola, by nie zabrakło chleba powszedniego. Rolnik nie może zdalnie siać i zdalnie zbierać plonów. Rolnik musi wyjechać w pole, przygotować glebę by zasiać czy posadzić. Rolnik raduje się, gdy patrzy jak zborze rośnie i cieszy się ze zbiorów. Także i dzisiaj za wstawiennictwem św. Izydora módlmy się i prośmy Boga o błogosławieństwo dla rolników na kolejny rok, by nikomu nie zabrakło chleba” – mówił bp Mazur.

Przybliżając zgromadzonym sylwetkę św. Izydora, hierarcha zachęcał, aby naśladować go w modlitwie i pracy i za jego przykładem łączyć pracę z modlitwą, sprawy ziemskie ze sprawami Boskimi : „Święty Izydor uczy nas, że modlitwa ma moc. Kiedy patrzymy na kryzysy, które nas dotykają to trzeba stwierdzić, że tak jak w historii, tak i obecnie mają swoje źródło w próbie wyeliminowania Boga z życia człowieka. Dlatego wpatrując się w przykład dwunastowiecznego Świętego starajcie się unikać tego błędu i starajcie się trwać blisko Boga i zaufać Bogu” – zachęcał biskup i podkreślił, że „nikt bardziej niż rolnicy, nie ma świadomości trudu pracy i wartości życia”.

Biskup Mazur wyraził przekonanie, że jako ludzie wiary, rolnicy i odpowiedzialni za rolnictwo, jako ci, którym patronuje św. Izydor Oracz winniśmy trwać w wierności Bogu i tradycji.

 „Drodzy Rolnicy wrzucajcie ziarno w ziemię i niech wydaje plony, aby nasze i przyszłe pokolenia mogły spokojnie żyć. Drodzy Rolnicy, którzy zawsze broniliście naszej Ojczyzny także i dzisiaj jest potrzebne świadectwo waszej wiary w Boga i zawierzenia Bogu. Dlatego za św. Janem Pawłem II mówię: ‘Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim’. Dzisiaj kiedy słyszymy z ust niektórych polityków, że trzeba „opiłować katolików”, to nasz głos sprzeciwu musi być słyszany. Nie możemy pozostawać obojętni na te ataki” – wołał ordynariusz diecezji ełckiej i pytał: „Czyżby ci ludzie, którzy takie teorie głoszą pragnęli nas ludzi wierzących przymuszać do odejścia od wiary w Boga? Tak było w czasach stalinowskich, gomułkowskich. Te czasy i ja pamiętam z mojego dzieciństwa i wieku młodzieńczego. Dzisiaj, tym, którzy uderzają w naszą godność, naszą wiarę trzeba zdecydowanie powiedzieć jak uczył nas Prymas Tysiąclecia „non possumus” – nie możemy, i modlić się o ich nawrócenie”.

Po Mszy św. w Parku przy Zespole Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie zasadzono dąb „Izydor”.

Podczas spotkania rolników i młodzieży w dowspudzkiej szkole, wręczono m.in. przyznane przez ministra odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz przekazano dyplomy i podziękowania. Wysłuchano konferencji na temat perspektyw rozwoju nowoczesnego rolnictwa na Podlasiu. Spotkanie zostało uwieńczone występem zespołu „Raczkowiacy”.

Medale Izydora Oracza za szczególne zasługi w rolnictwie i szerzenie kultu patrona rolników zostaną przyznane w niedzielę (26.09) w Sanktuarium w Świętej Wodzie. To inicjatywa, którą od 17 lat podejmuje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku.

Krajowe Uroczystości Wspomnienia św. Izydora Oracza zakończy w Świętej Wodzie niedzielna uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bp Henryka Ciereszko, biskupa pomocniczego Archidiecezji Białostockiej.

rr

Pozostałe artykuły