Obchody XXI Dnia Papieskiego w diecezji ełckiej

Życie w prawdzie gwarantuje, że nie będziesz się bał – tymi słowami zwrócił się Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży do młodych podczas XXI Dnia Papieskiego. W niedzielę, 10 października 2021 r., w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku, zgromadzili się stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia z diecezji ełckiej oraz wierni na obchody XXI Dnia Papieskiego. W tym roku wspomnieniom św. Jana Pawła II towarzyszyło hasło: „Nie lękajcie się”.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. dr Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, a homilię wygłosił ks. dr Tomasz Bondzio, diecezjalny duszpasterz młodzieży.   

W słowach powitania, kustosz sanktuarium ks. prał. Mieczysław Brzóska mówił: „Nie lękajcie się”, te słowa św. Jan Paweł II skierował do świata, do Kościoła, a w konsekwencji do każdego człowieka. W trudnym okresie cierpienia ludzi na całym świecie z powodu pandemii i ze względu na inne tragedie, które wywołują wiele lęków o naszą przyszłość, słowa te, pełne ufności i troski mogą pomóc nam w odzyskaniu nadziei. Mogą ułatwić wychodzenie z wszelkiego rodzaju kryzysów, zwłaszcza kryzysów ludzi młodych.” 

W homilii ks. dr Tomasz Bondzio, nawiązując do czytań zauważył, że nie można czynić dobra z pominięciem Boga. „To jest dobre, co jest Bogu miłe; nie pluszowe, nie milusińskie, nawet nie tyle pożyteczne, lecz Boże, czyli nacechowane czystością intencji. Stąd Chrystus odpowiada, że dobrą drogą prowadzącą do nieba jest realizacja przykazań. Unikanie zła”.

Duszpasterz młodzieży podkreślił wartość wolności, która dzisiaj jest mało doceniana. Mówił; „Jeśli jesteś zakotwiczony w Bogu, nie dasz się zniewolić niczym ani nikim. Dziś pod wieloma względami, młodzi boją się Chrystusa, przede wszystkim boją się, że im zabierze wolność, że dając przykazania, pozbawi ich wolności. Życie w prawdzie gwarantuje, że nie będziesz bał się Bożych planów, lecz z otwartością i wolnością je przyjmiesz.”

Kapłan zwrócił uwagę młodzieży, że obdarzają swoim zaufaniem rzeczy, ludzi, sławę, pozycję, statusu społecznego. Zabiegają o łapki na facebooku, o wrażenie jakie mogą zrobić na innych, a jednak to nie daje szczęścia, pełnej satysfakcji. „Nie lękajcie się” –  dzisiaj z tym wezwaniem pośród nas stają stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Zaufali Ewangelii, trudzą się i ryzykują, wybierając Chrystusa dzień po dniu. Niełatwe to wybory. Odczytują prawdę o świecie i prawdę o sobie. Ta prawda jest niezmiernie trudna, ale nie uciekają, ani też nie dają się przestraszyć jak młodzieniec z Ewangelii. Dziękujemy za Was i za to, że z odwagą wypełniacie testament św. Jana Pawła II” – podkreślał ks. Bondzio.

Ks. Daniel Kowalski, diecezjalny koordynator Fundacji DNT wyjaśniał, że od XXI lat jest obchodzony Dzień Papieski, aby uczcić św. Jana Pawła II. „Z tym dniem jest związane Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nasi stypendyści są żywym pomnikiem budowanym św. Janowi Pawłowi II. Dzisiaj we wszystkich parafiach naszej diecezji oraz w całym kraju, zbierane są ofiary do puszek, aby wspomagać młodzież zdolną, z niezamożnych rodzin. Fundacja DNT nie tylko pomaga w wymiarze materialnym, ale również wspiera młodzież w aspekcie duchowym. W imieniu naszych stypendystów wyrażam wdzięczność za wsparcie” – mówił ks. Kowalski.  

Spośród obecnych stypendystów, Oliwia Drożyner podzieliła się swoim  świadectwem z realizowania programu stypendialnego. Mówiła: „Dzięki Fundacji DNT staję się lepszą chrześcijanką. Jestem Bogu wdzięczna, że dostałam taką szansę. W programie jestem od pięciu lat. Staramy się jak najwięcej czerpać z nauczania św. Jana Pawła II, aby być godnymi i wzorowymi stypendystami, a także chrześcijanami. Myślę, że gdyby nie to stypendium, poznani ludzie i wsparcie finansowe, nie byłabym takim człowiekiem jakim jestem” – wyznała Oliwia.

Na zakończenie Eucharystii również swoim doświadczeniem podzieliła się Sylwia, która powróciła z misji w Peru. Jako świecka wolontariuszka zachęcała młodzież, aby włączyli się w Wolontariat Misyjny Diecezji Ełckiej. Spotkania formacyjne odbywają się w czwartą sobotę każdego miesiąca, w Sali konferencyjnej Kurii Biskupiej w Ełku. Jak podkreślała Sylwia misje są niezwykłym doświadczeniem Boga, który usuwa każdą obawę i przychodzi z rozwiązaniem najtrudniejszych sytuacji.   

W parafiach na terenie diecezji ełckiej będą odbywały się konkursy i przedstawienia nawiązujące do życia św. Jana Pawła II oraz propagujące papieskie nauczanie.   
mr

Pozostałe artykuły