Modlitwa za zmarłych członków Kapituły Katedralnej

3 listopada 2021 r. zgromadziła się w Ełckiej Katedrze Kapituła Katedralna pod przewodnictwem księży biskupów, aby modlić się w intencji zmarłych kanoników. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Homilię wygłosił ks. prał. Mieczysław Brzóska, proboszcz parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku, dziekan Kapituły. Od 25 marca 2021 r. nowym prepozytem Kapituły jest bp pomocniczy diecezji ełckiej, bp Adrian Galbas.

„Jest to piękny zwyczaj, tradycja, wypływająca z naszej wiary, modlić się za zmarłych. Dziś, w naszych modlitwach polecamy zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej, mając nadzieje, że Bóg przyjmie ich w swoim miłosierdziu do swego Królestwa” – powiedział bp ełcki na początku Eucharystii.

Opierając się na Ewangelii, w której mowa była o wskrzeszeniu Łazarza, kaznodzieja zgromadzonym przypomniał wartość i sens życia wiecznego. „Nie tylko pobożne myślenie o sądzie jest ważne w naszym życiu chrześcijańskim. Dlatego staramy się unikać grzechu, żeby nie zasłużyć na potępienie, ale jesteśmy wezwani by zawierzać Chrystusowi tu i teraz, nasze życie, nasz czas” – przypomniał zebranym kaznodzieja. „Idziemy nie do czegoś niewiadomego, ale do życia, które już tutaj możemy otrzymać, zakosztować” – dodał. Jak zauważył duchowny, Jezus z powodu śmierci przyjaciela wylewał łzy, był wzruszony, nigdy nie przestawał kochać. „Sam Bóg w osobie Jezusa utożsamia się z cierpieniem człowieka. Wzrusza się głęboko, zastępuje miejsce Łazarza. Może on – Łazarz wyjść na zewnątrz, bo Chrystus wchodzi do grobu” – stwierdził duchowny. Dziekan Kapituły przypomniał także zebranym postać św. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbe. Zwrócił uwagę na ich pogodzenie się z cierpieniem i osobiste zawierzenie Panu Życia.

Działania i strukturę kapituły wyznacza odpowiedni Statut. W Skład kapituły wchodzą Kanonicy Gremialni oraz Kanonicy Honorowi i zasłużeni, jednak ścisłe gremium Kapituły stanowią Kanonicy Gremialni. Zgodnie ze statutem wśród kanoników kapituły może być kilku prałatów, zaś wszyscy kanonicy maja prawo noszenia stroju chórowego oraz kapitulnego dystynktorium.

ks. kz

04 listopada w Bazylice pw Nawiedzenia NMP w Sejnach, pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura, biskupa ełckiego modlono się w intencji zmarłych kanoników Kapituły katedralnej sejneńskiej.

Pozostałe artykuły