Abp A. Galbas: Katedra święceń biskupich jest jak matka

„Katedra, w której biskup otrzymał święcenia jest dla niego niczym matczyne łono; miejscem poczęcia. Ta, ełcka katedra, jest więc dla mnie jak matka. Pokochałem ją z jej skromnością i drobnością” – w słowie skierowanym do wiernych mówił abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. dziękczynnej w ełckiej katedrze.

W sobotę, 8 stycznia 2022 r. diecezja ełcka miała sposobność wyrażenia wdzięczności za dwa lata posługi  abp. Adriana Galbasa. Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas SAC, a  homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W koncelebrze wzięli udział księża dziekani oraz delegacje parafialne z całej diecezji.

W homilii bp Jerzy Mazur podkreślał, że jesteśmy tutaj, by uwielbiać Boga za dar, jakim nas obdarzył 12 grudnia 2019 r., posyłając bpa Adriana do naszej diecezji jako biskupa pomocniczego. „Podczas  pierwszego spotkania z biskupem nominatem Adrianem powiedziałem: „Witaj w domu. Witaj w diecezji ełckiej. To jest Twój dom”. Jak widać Pan Bóg miał inne plany…Ełk, diecezja ełcka niech pozostanie w Twoim  sercu jako to miejsce przyjęcia święceń biskupich 11 stycznia 2020 roku, jako miejsce pierwszej miłości pasterskiej, pierwszych posług biskupich, doświadczeń jednych i drugich” – mówił biskup ełcki.

Bp Jerzy Mazur życzył, aby w Niepokalanym Sercu Matki Bożej, abp Adrian Galbas znajdował schronienie, umocnienie, pokrzepienie, aby pomagał wiernym śląska odnaleźć drogę do Boga. „Ludzie, wykonujący trudne zawody, narażające ich na niebezpieczeństwa, zwracają się do św. Barbary o pomoc, przekonani o jej orędownictwie w niebie. Arcybiskupie polecamy Twoją posługę pasterską także opiece św. Barbary i wypraszamy jej orędownictwo. Arcybiskupie Adrianie żeby wypełnić misję, do której Bóg cię posyła, On nie tylko mówi: „Ja jestem z tobą”, ale też mówi: „Będziesz miłował” – mówił bp Mazur.  

Biskup ełcki przekazał abp Adrianowi ikonę Chrystusa i wyraził wdzięczność za dobro, które będąc ełckim biskupem pomocniczym czynił, nadzieję, którą ukazywał i pokój, którym umacniał.   

Na zakończenie Eucharystii do uczestników zwrócił się abp Adrian Galbas, SAC. Wyraził swoją wdzięczność, a także nie zabrakło słowa przepraszam. „Przepraszam każdego, wobec którego nie okazałem się takim biskupem, jakiego oczekiwał i to nie z powodu za wysokich oczekiwań, ale z powodu moich za małych standardów. Przepraszam za każde słowo i gest, który kogokolwiek dotknął, a także za brak takiego słowa i takiego gestu. Wiem, że czasami taki brak jest bardziej dokuczliwy. Wybaczcie” – mówił abp Galbas. Na zakończenie poprosił o modlitwę. „Proszę was o modlitwę i życzliwe wspomnienie! Powiedziałem niedawno, że czuję się jakbym stał przed Mount Everestem, a miał tylko mały plecaczek i marne trampki. Tak jest! Przyjmuję decyzję Ojca Świętego Franciszka z obawą i poczuciem,  że zadanie, które mnie czeka jest ponad moje siły. Potrzebuję więc w jego realizacji siły Innego. Wszechmogącego! Dlatego proszę was o modlitwę. Ja ją też obiecuję. I obiecuję serdeczną pamięć o ludziach, o miejscu i o czasie minionych dwóch lat” – zapewniał abp Galbas.

W uroczystej Mszy św. udział wzięli również przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji ełckiej. W tym dniu dokonało się oficjalne przekazanie władzy nowemu Zarządowi Diecezjalnemu, którego prezesem została Dorota Ciołko. Monika Zubowicz, pełniąca do tej pory tę funkcję zapewniła o swojej pomocy i wsparciu. Bp Mazur, zwracając się do młodzieży powiedział: „Drodzy Młodzi, kiedy marzycie o szczęściu szukajcie Chrystusa, poznawajcie Boga, który objawia wam swoje imię jak Mojżeszowi„Jestem, który Jestem” . Poznawajcie Boga, który jest Miłością” – zachęcał biskup.

Po Eucharystii Młodzież przedłużyła swoje spotkanie na wspólnym kolędowaniu.  

mr

Pozostałe artykuły