Diecezja ełcka pomaga uchodźcom z Ukrainy

Z ogromnym niepokojem patrzymy na niszczące wojenne działania na terenie Ukrainy. Jako Wspólnota ludzi wierzących nie ustajemy w modlitwach do Boga o pokój w sercach i na Ukrainie. Wyrażamy naszą solidarność z Narodem Ukraińskim i zapewniamy ich o naszej bliskości i jedności – mówił bp Jerzy Mazur w komunikacie skierowanym do diecezjan. Poprosił wspólnoty parafialne o współpracę z samorządami, udostępnienie miejsc noclegowych oraz dary żywnościowe i sanitarne.

Ksiądz Jan Dargiewicz, pracujący 16 lat na Ukrainie, a obecnie na terenie diecezji ełckiej (Wigry), razem z Piotrem Kurianowiczem,  szefem firmy transportowej Masuria Bus działającej w  Ełku odpowiedzieli na apel ordynariusza ełckiego. Późnym, niedzielnym wieczorem wrócili z Przemyśla. Byli tam aby zabrać Ukraińców, którzy przekroczyli granicę i potrzebowali pomocy i schronienia.

– Diecezja ełcka jest otwarta. Mamy już dziesiątki osób, ale wiem, że następne miejsca są przygotowywane. Pomoc będzie udzielona bezpłatnie – mówi dla KAI ks. Jan Dargiewicz.  – Oferujemy nie tylko nocleg, ale też pomoc medyczną, prawną i wsparcie psychologów. Mamy kontakt z tamtą, ukraińską stroną. Wiemy, jakie są ich potrzeby. Widzimy, że polskie służby działają szybko i bezproblemowo, niestety po stronie ukraińskiej jest zastój i panika – dodał.

Ukraińscy uchodźcy na terenie diecezji ełckiej zatrzymają się w Augustowie, Ełku oraz Orzyszu. Caritas Diecezji Ełckiej koordynuje wszelkie działania informacyjne i pomocowe oraz pomaga rozlokować przybywających uchodźców.

– Dzielimy się tym, co mamy. Jest to dach nad głową, żywność, środki higieniczne, pościel, koce, zabawki. Najważniejszy jest spokój i bezpieczeństwo ludzi, którzy przebywają u nas w ośrodkach i ta ogromna radość w oczach dzieci – mówi ks. dr Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas.

– Czujemy się tu bezpieczni i zaopiekowani. Ciałem jesteśmy tu, ale sercem i myślimy jesteśmy z naszymi mężami i synami, którzy zostali bronić naszego Państwa. Dziękuję za wszelką okazaną pomocą – mówi Maria z ok. Odessy. 

W wielu parafia diecezji ełckiej jest organizowana pomoc. Spotyka się to z wielką życzliwością i ofiarnością parafian.

Najbliższa Środa Popielcowa,  będzie przeżywana w Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencjach pokoju. W tym dniu również wierni diecezji ełckiej mają możliwość pomocy materialnej wszystkim poszkodowanym – ofiary do puszek po każdej Mszy św. Za pośrednictwem Caritas Polska zostaną one przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy

ks. kz

Pozostałe artykuły