Bp Jerzy Mazur odwiedza uchodźców z Ukrainy na terenie Diecezji Ełckiej

Wczoraj, 7 marca w godzinach południowych, ks. bp Jerzy Mazur odwiedził dwa ośrodki Caritas, w których przebywają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Spotkał się z matkami i dziećmi w Domu św. Rodziny Orzyszu oraz w Domu Samotnej Matki w Ełku. Spotkanie przebiegało w bardzo wzruszającej atmosferze.

„Jesteśmy szczęśliwi, że możemy was gościć w naszym domu, domu św. Rodziny w Orzyszu. Modlimy się za was i za waszą Ojczyznę, za wszystkich którzy przyjechali do Polski, a szczególnie za tych, którzy przebywają w naszej diecezji. To, co możemy wam dać, to otwarte serca, otwarte drzwi naszych domów” – mówił ordynariusz ełcki.

Poinformował zebranych o transporcie pomocy humanitarnej, który w piątek wyruszył na Ukrainę, do Borysławia i Kamieńca Podolskiego. „To co mamy, posiadamy, tym się dzielimy z wami wszystkimi. Jesteśmy z wami całym sercem. Nie zapominamy o was” – zapewnił Biskup Ełcki. Ofiarował matkom i ich dzieciom sękacz i mrowisko (regionalne wypieki z terenu diecezji ełckiej) oraz spożył z nimi obiad.

„W Orzyszu mamy ośrodek przygotowany na 70 osób, w Ełku, w Centrali Caritas jesteśmy w stanie przyjąć 40 osób i w Augustowie, w Domu Księży Emerytów możemy zapewnić schronienie 40 osobom ” – mówi dla KAI ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas.

Pięknie w akcje włączyła się również Parafia pw. M.M. Kolbe w Wiartlu. „W Domu Rekolekcyjnym im. Św. Jana Vianneya, przygotowane jest 60 miejsc dzieciom wraz z opiekunami, które już na dniach dotrą do placówki. W samym Wiartlu schronienie wraz z godziwą pracą znajdzie 20 osób” – mówi ks. Wojciech Kuprewicz, proboszcz Parafii.

O dobrym wykorzystaniu darów z diecezji ełckiej piszą dwie siostry z Borysławia, s. Teresa i s. Nina. Dzielą się radością pomocy i dziękują za otrzymane dobro: „Pozdrawiam serdecznie z Borysławia. Pięknie Bóg i ludzie pomagają. Dziś dostaliśmy busa z urzędu miasta i s. Nina pojechała do Winnicy z darami załadowani po sufit, teraz czekam na chłopaków z pod Berdyczowa, bo byli na granicy, wracają pustym busem, u nas zostaną na noclegu i jutro pojadą, może uda się dalej. Z Charkowa autobus wiezie dzieci do granicy i też będzie wracał, też ma zabrać pomoc”.

W piątek 4 marca br., w godzinach przedpołudniowych, wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną organizowaną przez Caritas Diecezji Ełckiej dla dotkniętej wojną Ukrainy. Transport którym zajęła się firma HR Polska z Bydgoszczy razem z Vivid Games i Reef Factory pobłogosławił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Następne transporty ruszają w najbliższą środę i piątek. Pomocą będzie ogarnięty Kamieniec Podolski oraz Borysław. „Oczywiście jest to kropla w morzu potrzeb, ale staramy się i oczekujemy na dalszą współpracę z diecezjanami” – stwierdza ks. dyrektor.

Pozostałe artykuły