Diecezja Ełcka pomaga uchodźcom

Od rozpoczęcia działań wojennych Rosji na terenie Ukrainy minęło już prawie dwa tygodnie. Dla diecezji ełckiej pomoc cierpiącemu narodowi ukraińskiemu z miejsca stała się priorytetem działań i wsparcia ukierunkowanego na ludzi dotkniętych dramatem wojny.

Biskup Ełcki wyraża swoim słowem i postawą wielkie zatroskanie o naród ukraiński i leży mu na sercu los poszczególnych ludzi, skrzywdzonych ludzi. Żywo interesuje się każdą rodziną przybyłą w gościnne progi diecezji ełckiej. „Modlimy się za was i za waszą Ojczyznę, za wszystkich którzy przyjechali do Polski, a szczególnie za tych, którzy przebywają w naszej diecezji. To, co możemy wam dać, to otwarte serca, otwarte drzwi naszych domów” – mówił w Orzyszu do uchodźców ordynariusz ełcki.

Diecezjalna Caritas odgrywa kluczową rolę w całym procesie pomocowym. Uruchomiła centrum kryzysowe. W siedzibie diecezjalnej organizacji charytatywnej znajduje się punkt sortowania darów, które trafiają tutaj ze zbiórek organizowanych w wielu parafiach diecezji ełckiej, szkołach i placówkach samorządowych oraz innych instytucjach, które włączają się w to dzieło. Zbierane są m.in. produkty żywnościowe, środki higieny i czystości, odzież, produkty medyczne i środki opatrunkowe itp.

Caritas Diecezji Ełckiej przyjmuje osoby uciekające przed wojną. Zostały uruchomione w tym celu trzy ośrodki – w Augustowie, Ełku i Orzyszu, które zostały zgłoszone do wojewody. Placówki mogą pomieścić prawie 150 osób. Obecnie (9 marca br.) przebywa w nich 92 uchodźców wojennych, z czego: w Orzyszu – 58, w Ełku – 25 i w Augustowie – 8. Są to przede wszystkim matki z dziećmi. Ciągle napływają nowe osoby z prośbą o zakwaterowanie.

Kilkanaście miejsc dla uchodźców wojennych przygotowuje Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku. Gotowość przyjęcia uchodźców zgłosiły ośrodki w Zdunowie k. Pisza (parafia św. Maksymiliana Marii Kolbe w Wiartlu) i w Smolanach k. Sejn. Zasoby diecezji mają jeszcze kilkaset kolejnych miejsc w rodzinach. W znajdowaniu miejsc zakwaterowania pośredniczą parafie diecezji ełckiej. Ogromną rolę odgrywa zaangażowanie duszpasterzy.

W parafiach diecezji ełckiej w Środę Popielcową – dzień postu i modlitwy w intencjach pokoju – przeprowadzono zbiórkę do puszek na rzecz Ukrainy. Ok. 100 osób znalazło już dach nad głową w rodzinach, które przyjęły je do własnych domów. Do siedziby ełckiej Caritas zgłaszają się uchodźcy wojenni, uzyskują tam pomoc w postaci żywności, środków higieny i czystości, ubrań itp.

Ważną formą pomocy są organizowane przez ełcką Caritas transporty humanitarne. W piątek 4 marca br. wyruszyły dwa samochody ciężarowe z pomocą humanitarną dla dotkniętej wojną Ukrainy. Dary rzeczowe, takie jak leki, środki opatrunkowe, żywność, koce, śpiwory, karimaty, środki czystości, artykuły higieniczne zostały przekazane do archidiecezji lwowskiej i diecezji kamienieckiej. Transportem zajęła się firma HR Polska z Bydgoszczy razem z Vivid Games i Reef Factory. Przed wyjazdem na Ukrainę transport został pobłogosławiony przez Ks. Bp. Jerzego Mazura SVD, Biskupa Ełckiego.

W tym tygodniu wyruszą kolejne dwa transporty humanitarne – dziś do diecezji kamienieckiej, a w piątek do parafii św. Barbary w Borysławiu, gdzie posługują Misjonarze Klaretyni i Siostry Służebniczki Starowiejskie. „Wspólnoty te pośredniczą w dalszym rozprowadzeniu pomocy i jego transporcie na wschodnią Ukrainę. W przyszłym tygodniu planowane jest wysłanie kolejnych dwóch transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę” – mówi dla KAI ks. dr Ryszard Sawicki, wicedyrektor Ełckiej Caritas.

W załadowaniu transportu humanitarnego na Ukrainę Caritas wspierali niezastąpieni wolontariusze – kadeci z Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Serdeczne podziękowania składamy na ręce ppor. Agnieszki Pasko i ppor. Emilii Minda.

W tym trudnym czasie pracownicy Caritas i Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia posługują do późnych godzin wieczornych, a w w/w ośrodkach ludzie przyjmowani są o każdej porze dnia i nocy. Ogromnym wsparciem okazały się niezliczone zastępy wolontariuszy z Ełku i całej diecezji ełckiej. Pomagają przede wszystkim przy sortowaniu darów przywożonych do siedziby Caritas. Wśród nich są również Ukraińcy. Ich wsparcie potrzebne jest zwłaszcza przy przyjmowaniu osób, które się do nas zgłaszają. Opisywaniu w języku ukraińskim rzeczy, które są pakowane i przygotowywane do transportów na Ukrainę. Caritas ełcka ma stały kontakt z o. Grzegorzem – proboszczem parafii greckokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chrzanowie. Wszystkie jednostki wspierają wszystkich potrzebujących Ukraińców, nie jest ważne wyznanie, ale to, że cierpi cały naród dotknięty dramatem wojny.

Ełcka Caritas wsparcie otrzymuje również z zagranicy. Z pomocą pośpieszyła Polonia w Niemczech – Polska Misja Kakolicka w Bremerhaven wraz z ks. Krzysztofem Szydełko, Polska Misja Katolicka w Wuppertal wraz z ks. Sławomirem Nadobnym, Polska Misja Katolicka w Mönchengladbach i Krefeld wraz z ks. Edmundem Druzem, Katolickie Parafie Nettetal z ks. Günterem Putz i Gminą Nettetal. Za przekazane środki finansowe zostały zakupione przede wszystkim produkty spożywcze. Finansowe wsparcie okazała austriacka Caritas Diecezji Linz. Zostały dostarczone transporty z Italii – od ks. Francesco Cassano. W pośrednictwie pomocy uczestniczy Ambasada Włoska w Warszawie. Środki finansowe dotarły z parafii włoskich: Cerro Maggiore, Cantalupo i San Vittore Olona. Akcję pomocową organizował tam, na miejscu, ks. Łukasz Malinowski – kapłan diecezji ełckiej posługujący we Włoszech.

Do grona dobroczyńców włączył się Bogdan Chmielewski z przyjaciółmi i Polonią z New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Wielu indywidualnych ofiarodawców przelewa środki finansowe na konto ełckiej Caritas, aby w ten sposób pomagać Ukrainie. Hagen – niemieckie miasto partnerskie powiatu ełckiego wysłało również transport z pomocą rzeczową. Caritas nie dowozi rzeczy tylko do granicy. Jest magazynem przeładunkowym, otrzymane dary zawozi bezpośrednio na Ukrainę.

Pomoc rzeczową w postaci żywności dla niemowląt od firmy Hipp, której właścielem jest Stefan Hipp również dotarła do Ełku. Christine Weber, właścicielka firmy Zott Polska podarowała także dużą ilość jogurtów. Firma Henkel Polska przekazała środki higieny i czystości. Pracownicy Animexu podarowali produkty spożywcze. Sklepy Warzywniak podarowały wodę, warzywa i owoce.

Caritas prosi o dalsze wsparcie. Ciągle brakuje produktów spożywczych, leków, środków opatrunkowych. Im więcej wsparcia, tym więcej transportów humanitarnych jest w stanie wysłać z pomocą humanitarną. Dziękuje wszystkim darczyńcom i wolontariuszom.

Można wspierać akcję na rzecz dla Ukrainy poprzez ofiary pieniężne na konto 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP S.A. O/Ełk), z dopiskiem „Ukraina”. Dary rzeczowe (pojedyncze) można przekazywać do placówek Caritas na terenie diecezji ełckiej. Większe posegregowane partie (ze zbiórek lokalnych, parafialnych) należy dostarczać do magazynu Caritas, ul. ks. Szczęsnego 1. Potrzebne rzeczy to żywność o długim terminie przydatności do spożycia, kuchenki mikrofalowe (nowe), środki higieniczne i środki czystości, środki opatrunkowe, nowe koce, pościel, śpiwory, bielizna termoaktywna, ciepłe skarpety, odzież. Nie bądźmy obojętni na cudze cierpnie!

ks. rs, ks. kz

Pozostałe artykuły