Powstają wspólnoty miłośników życia

Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.

Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Posłużą temu Kluby Pro-Life. Będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. Wreszcie to propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba. – Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli również okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Wspólnoty miłośników życia są inicjatywą o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap, opiekuna duchowego Klubów Pro-Life, oraz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Przy naszym klasztorze w Krakowie w czasie roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem „Otoczmy troską życie” (2008/2009) rozpoczęła działalność Akademia Obrońców Życia, która, choć już pod inną nazwą, istnieje nieprzerwanie do dzisiaj. Obserwując w naszym kraju różne ataki wymierzone przeciwko życiu człowieka i chcąc podzielić się z innymi osobami ideą ochrony życia człowieka, pomyślałem, że warto by podobne wspólnoty powstały w całej Polsce – mówi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap.

Organizatorzy proponują klubowiczom cztery spotkania w miesiącu. Na jednym z nich pro-liferzy będą czytać encyklikę Evangelium vitae, rozważać ją i dyskutować o bieżących wydarzeniach ze świata pro-life. Praca będzie się opierać o bezpłatne materiały wydane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i książeczkę formacyjną opracowaną wspólnie z o. Krzysztofem Niewiadomskim OFMCap. Formacja klubowiczów została przygotowana na dwa lata. W innym tygodniu przyjaciele życia będą mieli czas na formację np. wspólną modlitwę lub udział we Mszy św. Co miesiąc odbędzie się również wspólny live dla wszystkich Klubów Pro-Life, stanowiący okazję do wymienienia się spostrzeżeniami na temat punktów encykliki Evangelium vitae, osadzenia ich w odpowiednim kontekście i omówienia najważniejszych wydarzeń ze świata pro-life. Live’y poprowadzi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap razem z Magdaleną Guziak-Nowak, dyrektorem ds. edukacji, lub Marcinem Nowakiem, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Czwartym proponowanym spotkaniem jest uczestniczenie online w webinarze z cyklu „Spotkania o życiu”, który w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00 dla wszystkich chętnych, nie tylko dla klubowiczów, prowadzi stowarzyszenie.

Gdzie można założyć Kluby Pro-Life? – Przy parafiach, na uczelniach czy w szkołach. Zachęcamy również, by już istniejące wspólnoty dla młodzieży, dorosłych, małżonków i rodzin wzbogaciły swoją formację o refleksję pro-life. Tym sposobem z naszej propozycji może skorzystać Domowy Kościół, Mężczyźni św. Józefa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Neokatechumenat i inni. Słowem – wszyscy, którym leży na sercu troska o ludzie życie od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Magdalena Guziak-Nowak. Organizatorzy zapraszają do dołączenia wszystkich, którzy chcą się przygotować do mówienia i działania na rzecz ochrony życia.

Ojciec Krzysztof Niewiadomski OFMCap: – Życia bronimy jako ludzie, nie jako osoby wierzące. Jednak jeśli ktoś jest osobą wierzącą, ma dodatkowy argument za tym, by bronić życia, które dane jest nam przez Boga. Kluby Pro-Life mają ułatwić stanięcie po stronie prawdy.

Początkowo będzie istnieć jeden ogólnopolski Klub Pro-Life online, ale wraz ze wzrostem liczby klubowiczów organizatorzy będą zachęcać do tworzenia lokalnych klubów.

Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 uczestnicy zapoznają się z ideą i zasadami działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy.

Więcej informacji znajduje się na stronie kluby.pro-life.pl

Na spotkanie można się zapisać poprzez formularz na stronie https://bit.ly/3q9vZR4 Wcześniejszy zapis umożliwi otrzymanie przed spotkaniem przypomnienia o nim wraz z linkiem do niego. W webinarze można również uczestniczyć bez wcześniejszego zapisu. Bezpośredni link do spotkania na YouTube: https://bit.ly/3u4Bhyu  

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life oraz pomocą charytatywną dla rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla samotnych mam w nieoczekiwanych ciążach, dla których prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life.

ag/PSOŻC

Pozostałe artykuły