Ponad 500 ton pomocy humanitarnej z diecezji ełckiej trafiło na Ukrainę

Już ponad 500 ton pomocy humanitarnej dotarło za pośrednictwem Caritas Diecezji Ełckiej na Ukrainę i do uchodźców, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie na terenie diecezji ełckiej.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wszystko, co trafia do Caritas, jest sortowane i przekazywane według potrzeb. Za wschodnią granicę Polski do tej pory wyjechało z Ełku ok.40 transportów. W samochodach znalazły się głównie: odzież, obuwie, środki czystości, artykuły higieniczne, lekarstwa i produkty spożywcze.

– Przewozimy je do kilku miejsc oddalonych od granicy o 120 – 200 kilometrów, a później dary z tirów trafiają do mniejszych samochodów i rozwożone są w głąb Ukrainy – mówi ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. – Część zebranych darów trafi też do osób potrzebujących, które znalazły już bezpieczne schronienie na terenie naszego regionu – dodaje duchowny.

Ełcka Caritas otrzymuje pomoc dla Ukrainy nie tylko od lokalnych mieszkańców, ale również z zagranicy: z Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Około 40 ton pomocy humanitarnej trafiło do organizacji z włoskiego regionu Umbrii. Do Caritas dotarły też ciężarówki z darami z angielskiego hrabstwa Durham, a w drodze do Ełku są kolejne TIRy wypełnione artykułami potrzebnymi w Ukrainie.

„Serdecznie dziękujemy za okazaną hojność podczas zbiórki darów i środków finansowych. Pomoc uchodźcom wojennym jest autentycznym świadectwem chrześcijańskiej postawy i niezwykłej „wyobraźni miłosierdzia”. Pewne jest jednak, że spiesząc z pomocą, działamy w słusznej sprawie. Żaden bezinteresowny gest solidarności i okazane wsparcie nie będą przez Boga zapomniane” – mówi dyrektor ełckiej Caritas.

Akcję pomocy na rzecz Ukrainy można wspierać poprzez ofiary pieniężne na konto 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP S.A. O/Ełk), z dopiskiem „Ukraina”. Posegregowane partie z lokalnych zbiórek rzeczowych należy dostarczać do siedziby Caritas w Ełku, ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1.

Potrzeba przede wszystkim żywności o długim terminie przydatności do spożycia, środków higienicznych i środków czystości, środków opatrunkowych, koców, pościeli, śpiworów, bielizny termoaktywnej, ciepłych skarpet, odzieży, czajników elektrycznych.

rr

Pozostałe artykuły