Pierwsza Dama spotkała się z uchodźcami w Ełku


Do spotkania z uchodźcami z Ukrainy doszło w czwartek w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku oraz siedzibie Ełckiej Caritas. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami i dziećmi z Ukrainy, które znalazły schronienie w placówkach Caritas w Orzyszu i w Ełku. W spotkaniach uczestniczył również Bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki oraz Pan Minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu, odpowiedzialny za kontakty z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą.

Pani Prezydentowa aktywnie włączyła się w pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom. Odwiedza miejsca, w których znaleźli oni w Polsce schronienie. W Ełku znalazła czas nie tylko na roboczą wizytę, ale również na długą rozmowę z matkami i ich dziećmi.

„Wierzę w to głęboko, że Ukraina pomimo tej straszliwej wojny, wyjdzie z niej silniejsza, wyjdzie z niej dumna i w przyszłości naprawdę rozkwitnie. Wszyscy w to wierzymy i wszyscy się o to modlimy” – mówiła do zgromadzonych Pierwsza Dama.  „Chcę zapewnić zwłaszcza Panie, które pozostawiły swoich mężczyzn w Ukrainie, że bardzo staramy się o to, żeby wysyłać im środki ochronne. Żeby w tej sytuacji wojennej oni również byli zabezpieczeni” – dodała.

Przekazała też wszystkie niezbędne informacje, o które pytają przybywający do diecezji ełckiej mieszkańcy Ukrainy. Spotkanie miało na celu m.in. poznanie historii oraz potrzeb osób przebywających w placówkach Caritas Diecezji Ełckiej. Przebiegało w bardzo wzruszającej atmosferze.

Podczas spotkania ukraińskie kobiety opowiadały skąd przybyły, o swoich przeżyciach oraz strachu o życie mężów, braci i synów, którzy zostali, by walczyć w obronie swojej ojczyzny.

„Długo i często rozmawiam z mężem o całej, obecnej sytuacji. Pierwsza myśl w mojej głowie była taka, że pewnie chciałabym zostać w mężem, kiedy byśmy znaleźli się w sytuacji wojny. Ale mąż mi wyjaśnił, że jeżeli mężczyzna, głowa rodziny jest pewny, że jego rodzina jest zabezpieczona, wtedy może w pełni oddać siebie w obronie kraju, w którym mieszka. Bądźcie dumne ze swoich mężów i synów” – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.

Pani Agata Kornhauser-Duda zapewniła je, że Polska będzie udzielać wszelkiej pomocy Ukrainie i jej obywatelom tak długo, jak to będzie konieczne. W darze Pani Prezydentowa otrzymała obraz „Pod płaszczem Miłości” autorstwa Iriny Domańskiej, lekarki z Ukrainy, przebywającej wraz z mamą Oksaną w Domu Św. Rodziny w Orzyszu, placówce Caritas Diecezji Ełckiej

Prezydent Andrzej Duda i jego Małżonka Agata Kornhauser–Duda są bardzo wdzięczni Polakom, którzy stanęli na wysokości zadania i pomagają Ukraińcom uciekającym ze swojego kraju, który objęty jest rosyjską agresją.

Ks. kz, rr

Pozostałe artykuły