Majówka Małżeńska „Amoris laetitia”

W dniach od 30 kwietnia do 03 maja br. w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Smolanach odbyła się Majówka Małżeńska „Amoris laetitia”. Inicjatorem tego wydarzenia było młode małżeństwo z Pisza, Paulina i Maciej Sparzakowie. Organizatorem zaś Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej w Ełku.

Majówka Małżeńska „Amoris laetitia” były to rekolekcje dla sakramentalnych par małżeńskich, które zawarły związek małżeński w kościołach parafialnych na terenie diecezji ełckiej w latach 2011 – 2021.

Głównym celem tego wydarzenia było umocnienie i pogłębienie wiary w sakrament małżeństwa oraz poznanie się i integracja młodych małżeństw mieszkających na terenie diecezji ełckiej.

W majówce wzięło udział 18 par małżeńskich razem ze swoim dziećmi (było ich 40). Wśród uczestników najwięcej małżeństw, bo aż 4, wzięło ślub w 2016 r., następnie 3 pary małżeńskie, które zawarły sakramentalny związek małżeński w 2017 r., po 2 małżeństwa, które wzięły ślub w 2011 r, 2013 r., 2019 r. i 2020 r., potem po 1 parze z lat 2012 r., 2014 r. oraz 2015 r.

Konferencje do młodych małżeństw wygłosili Maja i Krzysztof Sowińscy (SOWINSKY) oraz Monika i Marcin Gomułkowie (POCZĄTEK WIECZNOŚCI). Dzielili się oni swoim doświadczeniem wiary, pracy nad relacją z Bogiem i relacją małżeńską oraz sposobami przekazywania wiary w rodzinie. Równie wartościowe były momenty na wspólne, wspierające rozmowy o małżeństwie, rodzinie i Kościele oraz wzajemna wymiana doświadczeń.

Podczas pobytu w Smolanach małżeństwa wspólnie ze swoim dziećmi wzięły udział także w Wieczorze Uwielbienie.

Najważniejszym wydarzeniem każdego dnia była Msza święta podczas której homilie wygłosili ks. Krzysztof Pachucki i ks. Michał Puczyłowski. Ks. Pachucki przypomniał zebranym, że w każdym momencie naszego życia Bóg nie tylko jest, lecz także jest przy nas i jest czuły na wszystko co dzieje się w naszych domach. Ks. Puczyłowski m.in. zachęcał pary małżeńskie do bliskości z Bogiem i z drugim człowiekiem oraz do przebaczania przypominając, że każde małżeństwo sakramentalne jest nierozerwalne, ale nie oznacza to, że jest niezniszczalne.

Organizatorzy zadbali także o to, żeby czas spędzony przez dzieci w Smolanach był bardzo atrakcyjny. Opieka dla dzieci, dzięki doskonałej pogodzie, w większość odbywała się na dworze. Do dyspozycji dzieci była dobrze wyposażona świetlica, trampolina, boiska do piłki nożnej i piłki siatkowej oraz piaskownica. Oprócz tego dzieci wzięły udział w pokazie przygotowanym przez strażaków z OSP Smolany oraz mogły zapoznać się z ofertą Sacrotrucka. Nadto miały do zabawy dmuchańce oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez animatorkę z Laboratorium zabawy z Suwałk.

ks.mp

Pozostałe artykuły