Zaproszenie do Studzienicznej: Stacja dziecięca – I Kongres Różańcowy

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 4 czerwca 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej odbędzie się doroczne spotkanie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. W tym roku jest ono połączone ze Stacją Dziecięcą, trwającego już I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej oraz Ogólnopolskim Dniem Dziecka organizowanym przez Caritas DE. Bogaty program rozpoczyna się już od godziny 9.30.

Dzieci z całej diecezji, na zaproszenie biskupa ełckiego, przybywają do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. Temu spotkaniu towarzyszy hasło kongresowe i hymn pt.: „Odmawiajcie Różaniec”. Najmłodsi pielgrzymi w ramach przeżywania swojej stacji kongresowej otrzymali zadanie, aby na to spotkanie przywieźć wykonany przez siebie różaniec. Różańce zostaną złożone w darach, a na koniec spotkania będą rozdane  wszystkim uczestnikom jako pamiątka spotkania i zachęta do modlitwy.    

Jak zauważył ks. Dariusz Konopko, współorganizator Stacji Dziecięcej, to wydarzenie wpisuje się w świętowanie jubileuszu 30-lecia istnienia Diecezji Ełckiej, a także jest wyrazem wdzięczności za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot. „W diecezji ełckiej od lat jest podejmowana modlitwa różańcowa rodziców za dzieci przystępujące do sakramentów św.: I Komunii św. i sakramentu bierzmowania. Tym razem z modlącymi się w Podwórkowych Kołach Różańcowych, pragniemy zaprosić wszystkie dzieci do włączenia się we wspólnoty różańcowe. Matka Boża swoje orędzie w Gietrzwałdzie, Fatimie, Lourdes… kierowała poprzez dzieci. Dlatego też zachęcamy najmłodszych diecezjan do życia treścią tych objawień” – ideę Stacji Dziecięcej wyjaśnia kapłan.

Stacja Dziecięca I Kongresu Różańcowego zapowiada się wielkim świętem dzieci u Matki Studzieniczańskiej. Organizatorzy przygotowują atrakcje duchowe, artystyczne i rekreacyjne, m.in. rejsy statkiem, agapa przy ognisku. Będzie również wymiar artystyczny: dzieci pod kierunkiem s. Goretti Mireckiej OSB z Ełku przygotowały spektakl pt. „Jak powstał różaniec”.  

Punktem kulminacyjnym będzie Msza św., której przewodniczyć będzie bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W Eucharystię uczestników wprowadzi konferencja skierowana do dzieci o wartości różańca oraz świadectwa.

Rozważania różańcowe i modlitwę poprowadzi Magdalena Buczek, założycielka PKRD.  

Stacja Dziecięca zakończy się wręczeniem nagród za udział w Konkursie Diecezjalnym „Odkrywamy Różaniec ze św. Janem Pawłem II i bł. Pauliną Jaricot”. Spośród ponad 200 prac 70 nagrodzono. Organizatorami Konkursu są SP nr 2 im. Danuty Siedzikówny w Ełku, WMODN w Olsztynie, filia w Olecku oraz MODN w Ełku oraz Wydział Katechetyczny Ełckiej Kurii Biskupiej.

Program Kongresu Różańcowego jest realizowany w czterech stacjach: inauguracja miała miejsce 28 maja 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Krasnymborze – Stacja Dorosłych; 29 maja 2022 r. – odbyła się Stacja we wszystkich parafiach diecezji ełckiej; a jeszcze 11 czerwca 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku planowana jest Stacja Młodzieżowa.

Pozostałe artykuły