Studzieniczna: Stacja Dziecięca I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 4 czerwca 2022 r. odbyło się doroczne spotkanie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Ponad 3000 najmłodszych czcicieli Matki Bożej z terenu diecezji elckiej i spoza diecezji, zgromadziło się przy Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. W tym roku spotkanie PKRD było połączone ze Stacją Dziecięcą, trwającego już I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej oraz Ogólnopolskim Dniem Dziecka organizowanym przez Caritas Diecezji Ełckiej. Spotkaniu towarzyszyło hasło kongresowe i hymn pt.: „Odmawiajcie Różaniec”.

To wydarzenie wpisuje się w świętowanie jubileuszu 30-lecia istnienia Diecezji Ełckiej, a także jest wyrazem wdzięczności za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot.

„W diecezji ełckiej od lat jest podejmowana modlitwa różańcowa rodziców za dzieci przystępujące do sakramentów św.: I Komunii św. i sakramentu bierzmowania. Tym razem z modlącymi się w Podwórkowych Kołach Różańcowych, pragniemy zaprosić wszystkie dzieci do włączenia się we wspólnoty różańcowe. Matka Boża swoje orędzie w Gietrzwałdzie, Fatimie, Lourdes… kierowała poprzez dzieci. Dlatego też zachęcamy najmłodszych diecezjan do życia treścią tych objawień” – ideę Stacji Dziecięcej wyjaśniają organizatorzy.

Rozważania różańcowe i modlitwę poprowadziła Magdalena Buczek, założycielka PKRD, która zachęcała dzieci, aby codziennie odmawiały różaniec. Przypomniała też, że o to prosiła dzieci sama Matka Boża i zapewniała, że codzienna modlitwa różańcowa dzieci może zmienić świat. „To spotkanie w Studzienicznej jest niesamowite z tego względu, że wybrała to miejsce sama Matka Boża, ten piękny zakątek Polski. W Fatimie prosiła, aby modlić się właśnie o pokój, o zakończenie wojny, o nawrócenie grzeszników. To wezwanie Maryi jest cały czas aktualne. Słyszymy je wyraźnie także dzisiaj” – mówiła założycielka dzieła modlitewnego dzieci i podkreślała, że „z wielką radością przybywam tutaj we wspólnocie PKRD. Razem z tymi dziećmi codziennie odmawiamy różaniec. Tutaj chcemy na nowo Matce Bożej zawierzyć swoje życie. Wyrazić naszą miłość, naszą wdzięczność za Jej opiekę, za Jej troskę o nas i prosić o to, aby pomagała nam wytrwać w odmawianiu Różańca św.”.

W Eucharystię uczestników wprowadziła konferencja skierowana do dzieci o wartości różańca oraz świadectwa. Ks. Piotr Baczyński, wikariusz z parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach, przybliżając historię powstania różańca tłumaczył zgromadzonym dzieciom, że różaniec to narzędzie pomocne do modlitwy, w której rozmawiamy z Maryją. „Różaniec jest modlitwą w czasie której możemy dziękować, przepraszać i prosić. Ale przede wszystkim chodzi o to by spędzić czas z Matką Bożą, by Ją poznawać, by uczyć się od Niej, by Ją naśladować. Ona jest dla nas wzorem, jest naszą pomocą bo jest też i naszą Matką” – mówił prelegent i uświadamiał, że różaniec powinien być dla nas jak rozmowa z kimś bliskim, z kim rozmawiamy w każdej wolnej chwili, a „nie jak rozmowa z prezydentem, która może się nam rzadko zdarzać albo nigdy. Matka Boża jest blisko nas, w każdej chwili gotowa żeby z nami porozmawiać, żeby nam pomóc”.

O swojej przygodzie z różańcem opowiedziała także s. Tabita Staroszczak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia: „jeśli tylko pojawiła się trudna sytuacja odmawiałam różaniec lub samą modlitwę Zdrowaś Maryjo i ten lęk odchodził. I tak jest do dziś. Różaniec jest dla mnie najbliższą sercu modlitwą. Nie tylko dlatego, że uwalnia mnie od lęku, ale jest dla mnie spotkaniem z najlepszą Mamą Maryją” – mówiła zakonnica. 

Punktem kulminacyjnym była Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura, biskupa ełckiego. Przed Mszą został poświęcony obraz bł.kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Jesteśmy tutaj u Matki Bożej w Studzienicznej w Pierwszą Sobotę Miesiąca, w święto Niepokalanego Serca Maryi. Przybyliśmy do tego świętego miejsca, gdzie Niebo całuje się z Ziemią. Trwamy tutaj na modlitwie, a kto się modli ten wiąże Niebo z Ziemią” – mówił biskup i zachęcał do modlitwy „za wszystkie dzieci, za rodziny, za pokój na Ukrainie i w naszej Ojczyźnie, o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do małżeństwa sakramentalnego”.

Ordynariusz diecezji ełckiej przypomniał, że Matka Boża objawiając się w Fatimie prosiła o nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca i wzywała do modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia. – „To orędzie jest także i dzisiaj aktualne” – podkreślił hierarcha.

Pytając zgromadzone dzieci dlaczego Maryja jest tak zatroskana o nas i dlaczego przychodzi i objawia się w różnych miejscach, bp Mazur tłumaczył, że odpowiedź jest jedna, „bo jest naszą Matką, bo nas kocha, bo nas miłuje. (…)Jezus oddaje nam swoją Matkę, oddaje Ją dla całego Kościoła. Maryja przyjęła nas tam pod krzyżem za swoje dzieci. Mamy Matkę. To piękny dar Jezusa dla nas. Matka to osoba, której zawdzięczamy niemal wszystko, przy niej czujemy się bezpiecznie”.

„Jezus wie, że na trudne czasy wspólnota Kościoła potrzebuje Matki. Ona jest i zawsze będzie dla nas najwspanialszą Matką. Bądźmy zatem Jej ukochanymi dziećmi. (…) Maryja prowadzi nas do Jezusa, Księcia Pokoju jakby chciała nam powiedzieć: nie jesteśmy sami, Jezus jest pośród nas. On chce nam dać prawdziwy pokój”- zapewniał biskup ełcki.

Przywołując postać bł. Pauliny Jaricot, pasterz diecezji zachęcał, aby tak jak ona, żyć w Duchu Świętym i dać się Mu prowadzić.  – „Drogie Dzieci jesteście tutaj z Różańcem w ręku a więc jesteście tym Żywym Różańcem. (…) Wszyscy tutaj obecni i łączący się z nami przez TVTrwam zostawcie w tym naszym Studzieniczańskim Wieczerniku strach i lęk, a z wielką odwagą wracajcie do waszych domów jako odważni uczniowie misjonarze i uczennice misjonarki. Dajcie się prowadzić Duchowi Świętemu odkrywając skarb, którym jest Różaniec” – apelował biskup.

Bp Mazur wyraził pragnienie, by owocem Kongresu Różańcowego była modlitwa różańcowa we wszystkich rodzinach diecezji. „Pragnę byście każdego wieczoru odmawiali dziesiątek Różańca w rodzinie i w intencji rodzin, pokoju i o powołania kapłańskie zakonne, misyjne i do małżeństwa sakramentalnego” – prosił zgromadzone dzieci biskup.

Apel Matki Bożej o codzienne odmawianie różańca dociera do najdalszych zakątków świata. Dzieje się to m.in. dzięki posłudze polskich misjonarzy. Swoim świadectwem z młodymi czcicielami Matki Bożej podzielił się posługujący w Tanzanii ks. Arkadiusz Dardziński. „Codziennie o godzinie 19.30 (czasu polskiego) modlimy się razem na różańcu. Ludzie bardzo często modlą się na różańcu, zakładają również różaniec na szyję – to jest ich zewnętrzny znak wiary” – mówił misjonarz.

Najmłodsi pielgrzymi w ramach przeżywania swojej stacji kongresowej otrzymali zadanie, aby na to spotkanie przywieźć wykonany przez siebie różaniec. Różańce zostały złożone w darach ofiarnych i poświęcone przez bp. Jerzego Mazura, a na koniec spotkania rozdano je wszystkim uczestnikom jako pamiątkę spotkania i zachętę do modlitwy.   

Stacja Dziecięca I Kongresu Różańcowego to wielkie święto dzieci u Matki Studzieniczańskiej. Dzieci pod kierunkiem s. Goretti Mireckiej OSB z Ełku przygotowały spektakl pt. „Jak powstał różaniec”.  Caritas Diecezji Ełckiej we współpracy z organizatorami przygotowała atrakcje duchowe, artystyczne i rekreacyjne, m.in. rejsy statkiem, agapę przy ognisku warsztaty plastyczne, tańce i wspólne zabawy, jak również różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

– Dzisiaj jesteśmy u Matki Bożej – każdy z nas jest dzieckiem Bożym – zaznaczył ks. kan. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej.

W Studzienicznej wspólnie modliły się i bawiły dzieci z Polskie, ale również z Ukrainy, które uciekając przed wojną znalazły schronienie na terenie diecezji ełckiej.

Stacja Dziecięca zakończyła się wręczeniem nagród za udział w Konkursie Diecezjalnym „Odkrywamy Różaniec ze św. Janem Pawłem II i bł. Pauliną Jaricot”, którego organizatorami są SP nr 2 im. Danuty Siedzikówny w Ełku, WMODN w Olsztynie, filia w Olecku oraz MODN w Ełku, a także Wydział Katechetyczny Ełckiej Kurii Biskupiej. Spośród ponad 200 nadesłanych prac nagrodzono 70.

Przez Studzieniczną, usytuowaną wśród jezior i lasów, wiodą dwa szlaki papieskie „Tajemnice Światła” i „Tajemnice Zawierzenia”, jak również w Studzienicznej ma swój koniec nowo poświęcony szlak bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego „Z Różańcem w drodze”. Ks. Wojciech Stokłosa, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej zachęcał słuchaczy do autentycznego podziwu i dziękczynienia Bogu. Zaprosił również do udziału w uroczystościach odpustowych Zesłania Ducha Świętego, które rozpoczną się czuwaniem modlitewnym w Wigilię uroczystości. W niedzielę, Mszy św. odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej.

Spotkanie PKRD oraz innych wspólnot dzieci w Studzienicznej stało się już tradycją. O. Piotr Dettlaff CSRS, opiekun PKRD mówił, że „jest to miejsce, gdzie wszyscy doświadczamy rozpromienionego serca Matki Najświętszej, która jest szczęśliwa z tego, że przychodzą do niej Ci, którzy ochotnym sercem odpowiedzieli na Jej wołanie w Fatimie i wzięli w swoją dłoń różaniec. Tą modlitwą pomagają Matce Najświętszej przemieniać oblicze Ziemi, naszej ziemi Ojczystej, ziemi całego świata, ale także ludzkich serc i naszych rodzin”. W PKRD modli się ponad 150 tys. osób w 33 krajach świata.

Program Kongresu Różańcowego jest realizowany w czterech stacjach: inauguracja miała miejsce 28 maja 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Krasnymborze – Stacja Dorosłych; 29 maja 2022 r. – odbyła się Stacja we wszystkich parafiach diecezji ełckiej; a jeszcze 11 czerwca 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku planowana jest Stacja Młodzieżowa.

Spotkanie modlitewne dzieci z diecezji ełckiej było transmitowane przez Telewizję TRWAM.

rr

Pozostałe artykuły