Zaproszenie na uroczystości 23 rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Ełku

Dzień 8 czerwca jest wyjątkowym dniem dla ełczan. Tego dnia, 23 lat temu, miasto Ełk gościło papieża Jana Pawła II. W 1999 roku Ojciec Święty odwiedził Ełk z pielgrzymką, w której uczestniczyło blisko 300 tyś. wiernych.

Uroczysta Msza św. w Ełku była wyrazem wspólnej modlitwy Polaków i Litwinów. Papież przyleciał do Ełku z Lichenia o godz. 10.25. Jan Paweł II część homilii wygłosił w języku litewskim. Z Litwy przyjechało 6 tys. pielgrzymów. Przybył także cały litewski Episkopat. W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do słów odczytanej Ewangelii: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu” (Łk 19, 5).

Na zakończenie Eucharystii Papież pobłogosławił korony dla obrazów Matki Bożej w Krasnymborze, Rajgrodzie i Wąsewie oraz kamienie węgielne pod budowę nowych świątyń. O godz. 15.20 Ojciec Święty opuścił siedzibę biskupa ełckiego. W międzyczasie gwałtownie zmieniła się pogoda. Rozszalała się burza, spadł ulewny deszcz i grad, ulice zamieniły się w potoki. Wiatr zrywał dachy domów. Zrobiło się ciemno. O godz. 15.44 papieski helikopter odleciał w kierunku Wigier, gdzie Papież w starym pokamedulskim opactwie miał spędzić cały następny dzień. O godz. 19 Jan Paweł II udał się do pobliskiej przystani, aby odbyć krótką wycieczkę po okolicy. Towarzyszył mu kard. Franciszek Macharski, abp Józef Kowalczyk, bp Stanisław Dziwisz, ks. prał. Mieczysław Mokrzycki i kilka innych osób. O godz. 20.30 statek powrócił do przystani i Ojciec Święty udał się na spoczynek.

Z okazji 23 rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Ełku zapraszamy na uroczystą Mszę świętą w intencji mieszkańców naszego miasta, która będzie odprawiona w środę 8.06.2022 o godz. 19.00 na placu Jana Pawła II w Ełku 🙏

Mszę św. poprzedzi spektakl w Ełckim Centrum Kultury, poświęcony św. Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku. Początek o godz.16.00.

Św. Jan Paweł II Patronem Miasta Ełku

Święty Jan Paweł II jest patronem miasta Ełku. Dzień patrona miasta przypada co roku w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Ełku tj. 8 czerwca 1999r.

23 grudnia 2013 r. do prezydenta Ełku wpłynął wniosek podpisany przez 4 144 mieszkańców Ełku o wszczęcie procedury ustanowienia Jana Pawła II patronem Miasta Ełku.

W styczniu 2014 r. Rada Miasta Ełku pozytywnie zaopiniowała wniosek mieszkańców o ustanowienie Jana Pawła II patronem Miasta Ełku. Radni upoważnili Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta do przekazania Ełckiej Kurii Diecezjalnej wniosku mieszkańców o wszczęcie procedury kościelnej w Stolicy Apostolskiej. Radni zaproponowali też (zgodnie z wnioskiem ełczan), żeby dzień 8 czerwca był Świętem Patrona Miasta Ełku (8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odwiedził Ełk w trakcie pielgrzymki do Polski).

W 2014 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na podstawie uprawnień danych przez papieża Franciszka, uznała Świętego Jana Pawła II za patrona i orędownika u Boga prześwietnego miasta Ełku.

Ogłoszenie tego faktu nastąpiło 7 czerwca 2014 r. na Placu Pana Pawła II podczas uroczystości zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Diecezji Ełckiej.

Pozostałe artykuły