Rajgród: zaproszenie na pielgrzymkę kobiet do Rajgrodzkiej Pani – Królowej Rodzin

W najbliższą sobotę 16 lipca, w sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie, już po raz 17. odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Kobiet. Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są matki i żony, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani – Królowej Rodzin, która jest wzorem zawierzenia, ufności i wierności Bogu.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, biskupa diecezji ełckiej poprzedzi konferencja pt. „Czy staramy się zrozumieć, «gdzie» naprawdę są dzieci w swojej wędrówce?”, którą wygłosi teolog i wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW; oraz modlitwa różańcowa. Po Mszy św. kobiety dokonają Aktu Zawierzenia Mastce Bożej. Zakończeniem spotkania będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

– W tym roku tematem przewodnim pielgrzymki kobiet będą „relacje”- mówi Monika Zubowicz z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej –  Odpowiedź na pytanie postawione w tytule konferencji będzie miała na celu próbę wyjaśnienia m.in. działania mediów społecznościowych oraz ich wpływu na relacje małżeńskie i rodzinne oraz relację z Bogiem. Czas spędzony w Sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie będzie chwilami budowania bliskości z innymi kobietami oraz z Maryją i Jej Synem – wyjaśnia.

Co roku w lipcu odbywa się do tego sanktuarium Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet Katolickich. Przychodzą tu matki i żony z okolicznych parafii, także z Ełku, Augustowa, Białegostoku, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani – Królowej Rodzin, która jest wzorem zawierzenia, ufności i wierności Bogu.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II.

rr

Pozostałe artykuły