Mężczyźni u Pani Częstochowskiej w Drygałach

Około stu mężczyzn z różnych zakątków diecezji ełckiej, wraz ze swoimi duszpasterzami, pielgrzymowało  dziś do parafii pw. MB Częstochowskiej w Drygałach. Trud pielgrzymkowy wpisywał się w doroczny odpust tejże parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

– Ona, Matka, zawsze prowadzi nas do Jezusa i wskazuje na Jezusa. A my także i dzisiaj wołamy: „Maryjo prowadź, bo Ty znasz drogę”. Maryja dzisiaj staje przed Jezusem w naszych sprawach, w naszych potrzebach i Go prosi. A Jezus nie odmówi Matce. Maryja jest z nami i chce nam pomagać – mówił bp ełcki. Zachęcał zebranych aby byli na wzór Maryi gigantami wiary.

– Pogoda zniechęcała mnie do tego, żeby rano wstać i udać się na pielgrzymkę. Upał, gorąco, ponad 30 stopni ciepła – zostanę w domu. Jednak Pan Bóg upomniał się o siebie i to skutecznie. „Tam czeka na ciebie twoja Matka” – te słowa miałem w sercu i one nie dawały mi spokoju. Ogarnąłem się i jestem. Nie było łatwo, ale swój trud ofiarowałem za świętość swojej rodziny, szczególnie teraz, gdzie jesteśmy jako rodzina bardzo atakowani – mówił pielgrzym Łukasz z Ełku.

– Tu chodzi o świętość konkretnego, męskiego serca. Jestem tu, bo chce być święty i o tę świętość zawalczyć chce dla swojej rodziny. Przez Maryję do Jezusa, to jest pomysł na moje życie i życie mojej rodziny – mówi Wojciech z Augustowa.

– Jesteście żołnierzami Chrystusa. Chrystus was potrzebuje. Maryja was potrzebuje. Trzeba nam się obudzić i zawalczyć o wolne, piękne serca. Nie o te, o których mówi świat! – wołał do zebranych ordynariusz ełcki.

Podkreślił, że to co przeżywamy w kościele winniśmy nieść innym, tym, którzy do kościoła nie chodzą, którzy przestali się modlić, którzy opuścili Chrystusa.

– Jezus nas posyła do nich, by dzielić się radością Ewangelii. Bądźmy uczniami, misjonarzami. Nie wszystkich nawrócimy. Jezus też nie wszystkich nawrócił, nie przekonał. Ale jeszcze pozostaje modlitwa i pokuta, do czego Maryja nas zachęca. Nawracajcie się, czyńcie pokutę, odmawiajcie różaniec. Głoś Go w rodzinie, miejscu pracy, miejscu przebywania (…) Żyj Chrystusem i dziel się radością spotkania z Chrystusem – zachęcał zebranych biskup.

– Dzisiejszy świat potrzebuje świadków. Stawajmy się nimi w mocy Ducha Świętego. Takiego świadectwa potrzebuje twoja rodzina, żona, dzieci. Potrzebują twojej obecności. Pamiętajcie, że obecność to miłość. Wszystko to, czemu poświęcamy samych siebie, ma dla nas ogromna wartość, która przemienia na lepsze nasze życie. Jezus widząc nas słabych, chce dać nam Siebie. Od ciebie zależy, czy zaprosisz Go do swojego życia. Karmcie się Eucharystią – wskazywał zgromadzonym kaznodzieja. Bądźmy na wzór Maryi siewcami pokoju i miłości – dodał.

Biskup ełcki zaakcentował również ogromna moc męskiej modlitwy różańcowej. – Różaniec to modlitwa dla prawdziwych mężczyzn. Męska modlitwa porusza niebo. Różaniec jest skarbem, który trzeba odkryć. W modlitwie tej Maryja uczy nas jak odpowiadać na głos Pana. Odkrywajcie go w mocy Ducha Świętego. – prosił pielgrzymów bp Mazur.

Czas wspólnego pielgrzymowania mężczyzn był również okazją do spotkania i wymiany doświadczeń męskich wspólnot działających na terenie diecezji: Bractwa Św. Józefa, Wojowników Maryi, Rycerzy Kolumba i Jana Pawła II.

Podczas drogi pielgrzymi odprawili Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Była także medytacja, różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego. Pątnicy wysłuchali konferencji „Kryzys męskości. Jak być atrakcyjnym mężczyzną dla kobiet?”, jak również nie zabrakło braterskich rozmów.

Organizatorem wydarzenia była Ełcka Kuria Diecezjalna, Wydział Duszpasterstwa Rodzin, na czele którego stoi ks. Michał Puczyłowski.

Po Mszy św. miało miejsce uroczyste zawierzenie mężczyzn Matce Bożej oraz agapa przygotowana przez parafian.

ks. kz

Pozostałe artykuły