Zaproszenie na obchody 102. Rocznicy Viktorii Niemeńskiej w Lipsku

W piątek 23 września w Lipsku odbędą się obchody upamiętniające zwycięską Bitwę Niemeńską z 1920 r.

Bitwa Niemeńska była ogromnym sukcesem militarnym w wojnie polsko-bolszewickiej. Było to drugie, po Bitwie Warszawskiej, zwycięstwo w kontrofensywie Wojska Polskiego przeciw Armii bolszewickiej. Bitwa Niemeńska przypieczętowała zwycięstwo Polski w wojnie polsko-bolszewickiej.

Lipsk jest jednym z czternastu miejsc gdzie postawione zostały tablice upamiętniające zwycięską bitwę. Podobnymi oznaczeniami szczycą się również:  Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica Białostocka, Nowy Dwór, Powiat Sokólski, Sztabin, Augustów i Powiat Augustowski, Płaska, Krasnopol, Giby, Powiat Suwalski i Sejneńsk. Na terenach toczyły się walki i działania militarne podczas Bitwy nad Niemnem.

Program obchodów 102. Rocznicy Viktorii Niemeńskiej w Lipsku:

11:00 – Rozpoczęcie uroczystości w Kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku

12:00 – Liturgia Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i poległych, pomordowanych żołnierzy w 102. Rocznicę Viktorii Niemeńskiej pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Ełckiej ks. bp. Jerzego Mazura

13:00 – Przemarsz pod Tablicę upamiętniającą 102. rocznicę Viktorii Niemeńskiej i pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lipsku; Podniesienie Flagi Państwowej i Odśpiewanie Hymnu Państwowego; Odsłonięcie i poświęcenie Pomnika; złożenie kwiatów pod Obeliskiem Viktorii Niemeńskiej, Posadzenie Dębów Wolności; Koncert Patriotyczny Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Sejn; Piknik patriotyczny