Rocznica Bitwy Niemeńskiej w Lipsku

23 września, w Lipsku obchodzono 102. rocznicę zwycięskiej Bitwy Niemeńskiej, która miała decydujące znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej. „Jesteśmy tutaj, by zastanowić się nad naszą Ojczyzną i nad naszą miłością do Ojczyzny” – mówił bp Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej.

Historię zwycięskiej bitwy oraz wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w tym miejscu przybliżył prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Lipsk to jedno z czternastu miejsc gdzie postawione zostały tablice upamiętniające zwycięską bitwę, ufundowane przez samorząd województwa podlaskiego.

Pamiątkowy obelisk w Lipsku zdobi grafika przedstawiająca Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas jego pobytu w tym miejscu. „24 września 1920r. Marszałek Józef Piłsudski przebywał w Lipsku. Tego dnia na plebanii odbyła się wspólna narada wojenna z dowódcą 22. Dywizji Ochotniczej Płk. Adamem Kocem oraz dowodzącym wówczas 2. Armią Gen. Edwardem Rydzem-Śmigłym oraz innymi oficerami uczestniczącymi w działaniach wojennych Bitwy Niemeńskiej” – głosi podpis zdjęcia.

Na obelisku umieszczono również słowa młodzieży lipskiej: „Kim będziemy jeżeli wyrzekniemy się Ojczyzny… Dokąd pójdziemy jeżeli wyrzekniemy się Boga…”.

Do miłości ojczyzny objawiającej się jako pamięć nawiązywał Biskup Jerzy Mazur podczas homilii. „Miłość Ojczyzny to najpierw pamięć, pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się, tworzyło kulturę narodową, tworzyło ojczyste dzieje. Dlatego winniśmy im pamięć. Marszałek Polski – Józef Piłsudski mówił: Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani niema prawa do przyszłości” – przypominał hierarcha.

Ordynariusz zaznaczył, że celebrowane uroczystości są wyrazem wdzięczności za poświęcenie jakiego dokonali polscy bohaterowie, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, w walce o niepodległość. Biskup ełcki podkreślił, że „wszystko co wielkie zaczyna się w domu rodzinnym” a Marszałek Piłsudski miłości do Matki Bożej, szczególnie jej ostrobramskiego wizerunku, nauczył się od swojej Matki. Przez całe życie towarzyszył mu podarowany przez ojca chrzestnego obraz na tkaninie, z którym został pochowany.

„Marszałek Piłsudzki i nasi dziadowie szli otwarcie z hasłem: „Bóg , Honor, Ojczyzna”, aby walczyć o dom rodzinny, o wolność Ojczyzny, o życie z wiarą w sercu. Oni wiedzieli, że <bez Boga ani do proga>. Oni czynili wszystko, by nie zatracić Nieba. A idąc za słowami naszego wieszcza narodowego: A jeśli komu droga do nieba otwarta. Tym co służą Ojczyźnie” – podkreślił ordynariusz ełcki.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, liczna delegacja członków Związku Piłsudczyków, Straż Graniczna, młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej, 6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej ,,Żubry”, harcerze z Wilna wraz z kapelanem oraz zaproszeni goście. Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika posadzono Dąb Wolności oraz odbył się piknik patriotyczny, podczas którego z koncertem wystąpiła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Sejn. Inicjatorem upamiętnienia był proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Lipsku – ks. kan. Waldemar Sawicki.

Pozostałe artykuły