Dzień Dziecka Utraconego w Diecezji Ełckiej

W sobotę, 15 października obchodzony będzie w Ełku Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

W ramach obchodów, o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta w parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny, a następnie odbędzie się pochówek dzieci utraconych na Cmentarzu Komunalnym nr 1.

Po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego obchodzono w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, od 2004 r. Celem tego dnia jest zmiana patrzenia społeczeństwa na tak traumatyczne doświadczenie, jakim jest poronienie. Przeżycia rodziców po stracie dziecka nienarodzonego często są bagatelizowane. Czas ten ma podkreślić, jak ważną rolą jest wsparcie rodzin po stracie. Datę obchodów Dnia Dziecka Utraconego ustalono na 15 października – tyle, licząc umownie od 1 stycznia, trwałaby ciąża.

W Ełku od 2014 r. prezydent miasta Ełku wydał zarządzenie, które reguluje pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu. Pochówki są w całości finansowane z budżetu miasta. Organizacją zbiorowych pochówków z ramienia Urzędu Miasta zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej

Pozostałe artykuły