Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas 2022

W Ełckim Centrum Kultury, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada na 5 grudnia, spotkali się najaktywniejsi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas diecezji ełckiej. Organizatorem wydarzenia był Caritas Diecezji Ełckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku. Bp Dariusz Zalewski podczas homilii zauważył, że nieprzypadkowo Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest dzień przed wspomnieniem św. Mikołaja, biskupa Mitry, który słynął z podarunków, był dla innych, dla tych, którzy są w potrzebie. „Wolontariusz to ten, kto pomaga, kto spieszy z pomocą” – zaznaczał biskup.

Biskup Zalewski przytoczył zebranym opowieść o rolniku, który zadowolony ze zbiorów wracał z pola z workiem pszenicy. Na swojej drodze spotkał Jezusa, który poprosił go aby oddał mu swoją pszenicę. Rolnik był niechętny temu i postanowił oddać jedynie jedno, najmniejsze ziarenko. Jezus przyjął je i po chwili oddał mu ziarno zamienione w złoto. Rolnik zdał sobie sprawę ze swojej chciwości i głupoty. Gdyby oddał Jezusowi cały worek pszenicy miałby teraz worek złota. „Często zastanawiamy się czy możemy coś komuś ofiarować mimo, że jest to niewiele. Przecież są bogatsi, oni powinni dzielić się swoimi zasobami. Jednak to, co ofiarujemy, w rękach Jezusa rośnie, staje się ogromne. To, czym się dzielimy powraca do nas pomnożone. Wolontariusze dają to, co mają najcenniejszego – miłość. (…) Ludzie mogą chwalić Boga właśnie dzięki Wam. Jeżeli wolontariusze są tak dobrzy to jaki dobry musi być Bóg. Nie bójmy się, że stracimy na miłości, na dawaniu nawet tego co najmniejsze bo Jezus nam to zwróci z nawiązką. Niech to święto będzie okazją do zachęcania innych do służby. W Polsce mamy 5 milionów wolontariuszy, gdyby każdy z nich zachęcił drugiego do zaangażowania się w wolontariat to byłoby nas aż 10 milionów” – zachęcał biskup pomocniczy.

Na rozpoczęcie Gali w Ełckim Centrum Kultury Grupa Teatralna „ZgiEŁK” z Warsztatów Terapii Zajęciowej zaprezentowała spektakl pt. „Tramwaj zwany nienawiścią”, który został wyreżyserowany przez Izabelę Uściłowicz.

Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza były okazją, aby podziękować młodym wolontariuszom za ich zaangażowanie. Tytuł „Szkolnego Koła Caritas Roku 2022” przypadł w udziale szczególnie aktywnym uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej. Otrzymali oni główną nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy z wizytą w Sejmie RP, którą ufundował i przekazał Pan Poseł Jerzy Wojciech Małecki.

Podczas Gali rozstrzygnięto konkurs „Lekarstwem człowiek”, w którym uczniowie twórczo interpretowali hasło konkursu różnymi metodami plastycznymi i multimedialnymi.

Gala Wolontariatu SKC została objęta patronatem honorowym: J.E. Ks. Bp. Dariusza Zelewskiego – Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej, Pana Jerzego Wojciecha Małeckiego – Posła na Sejm RP, Pana Gustawa Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Dyrekcję Caritas Diecezji Ełckiej. Swoją obecnością zaszczycili wolontariuszy przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i innych instytucji. Przybyli goście dziękowali wolontariuszom za ich wrażliwość serca, zaangażowanie oraz troskę o ludzi potrzebujących pomocy i wsparcia.

Nagrody dla laureatów konkursu artystycznego pt. „Lekarstwem człowiek” zostały zakupione w ramach realizacji zadania publicznego „Bezcenne perełki” finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wsparcie finansowe i rzeczowe udzielone zostało przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Materiały promocyjne przekazał Urząd Miasta Ełku i Starostwo Powiatowe w Ełku.

Caritas, Urszula Rychlik

Pozostałe artykuły