„Modlitwą w raka” – kolejne spotkanie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku w pierwszą niedzielę grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyku „Modlitwą w raka” dla osób ciężko chorych, ich rodzin, opiekunów oraz osób po stracie bliskich w wyniku choroby. Mszy świętej przewodniczył ks. Jerema Sykulski, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach, od wielu lat zmagający się z chorobą nowotworową.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15:00 od adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego a także modlitwy do św. Peregryna, patrona osób chorych na raka.

„Ewangelia świętego Mateusza pokazuje nam dwie grupy osób, z którymi Jan Chrzciciel się styka. Pierwszą grupą są osoby chcące przyjąć chrzest i Jan <świadczy> im usługi, a drugą grupą są faryzeusze, którym daje zadanie. <Wydajcie godny owoc nawrócenia> mówi do nich Jan Chrzciciel. Spróbujmy odnaleźć w tej Ewangelii miejsce dla siebie, w której grupie jestem?” – pytał wiernych ks. Sykulski.

„Choroba jest łaską bo Pan Bóg daje nam lekcje pokory i uświadamia nam, że świat się nie zawalił, świat się nie zatrzymał. Sprawy beze mnie idą dalej, niekiedy nawet lepiej. Bóg dokonuje <przerzutu do mózgu> i człowiek uświadamia sobie, że Bóg pyta: <Czy jesteś gotów na powrót do źródła?>” – dodał duchowny.

Ksiądz Jerema podzielił się również swoim doświadczeniem choroby nowotworowej i powiedział, że 17 lat temu, przed diagnozą, był zaangażowany w wiele spraw i prowadził wiele projektów. Ludzi, którzy przychodzili z problemami traktował pobocznie i często okładał spotkania z nimi na potem. Po doświadczeniu „łaski choroby” uświadomił sobie, że Bóg mówi do niego „Nie powołałem cię żebyś był biznesmenem ale kapłanem”. Owocem choroby był czas dla ludzi i poświęcenie się ich sprawom.

„Podczas pierwszej chemii, na wspólnej sali, wielu mężczyzn unikało rozmów o religii czy Bogu. Grał telewizor i można było czasem usłyszeć jakieś komentarze w tym kontekście ale rzadko. Dopiero gdy gasło światło słychać było specyficzny dźwięk. Wielu mężczyzn wyjmowało różaniec z metalowych szafek, żeby po ciemku się modlić. Często boimy się pokazać Bogu, ze mamy do niego zaufanie. Nasza wiara musi być żywa” – mówił ks. Sykulski.

Zgromadzeni na nabożeństwie mogli skorzystać z błogosławieństwa cudownym winem gidelskim, które słynie z wielu uzdrowień. Ks. Krzysztof Kaszuba zapowiedział styczniowe spotkanie, które odbędzie się 1 stycznia. Mszy świętej przewodniczyć będzie bp Dariusz Zalewski. W styczniu podany zostanie również grafik grup wsparcia dla chorych. Duszpasterstwo nawiązało współpracę z dwoma terapeutami i dwoma psychologami, którzy będą świadczyć pomoc psychologiczną w grupach.

Spotkania „Modlitwą w raka” odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku.

Urszula Rychlik

Pozostałe artykuły