Marsz Milczenia w obronie życia

Człowiek jest najważniejszą świątynią dla Boga. Człowieczeństwo to święte miejsce, w którym Bóg się z nami spotyka. Jeżeli On sam chce być człowiekiem, to bycie człowiekiem musi być czymś wielkim” – mówił ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej podczas wprowadzenia w nabożeństwo ku czci Świętych Młodzianków.

Od wielu już lat w święto Świętych Młodzianków, ulicami Ełku przechodzi Marsz Milczenia w Obronie Życia i Rodziny. Tegoroczny, zorganizowany po raz 26., rozpoczął się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, modlitwą ekspiacyjną za grzechy przeciwko życiu i świętości rodziny. Wyrażano również Bogu wdzięczność za uratowane dzieci przez podjęcie Duchowej Adopcji, za wszystkich obrońców życia i rodziny oraz budujących cywilizację miłości.

Uczestnicy marszu, niosąc zapalone lampiony, przeszli w milczeniu ulicami miasta do katedry pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku, gdzie wzięli udział we Mszy św.  Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

„Wychodząc dzisiaj na ulice Ełku w XXVI Ełckim Marszu Milczenia w Obronie Życia i Rodziny, chcemy przypomnieć, że każde życie jest święte i nie ma większego cudu jak ludzkie życie. Podczas Mszy św. będziemy też dziękować Bogu za wszystko, co uległo zmianie na lepsze, za dzieci uratowane przez Duchową Adopcję, ocalone w Oknie Życia, za mieszkańców Domu Samotnej Matki, za wszystkich obrońców życia, małżeństwa i rodziny” – wyjaśniał ks. Puczyłowski.

W katedrze uczestników Marszu powitał ks. kan. dr Marek Bednarski. „Chcemy dzisiaj dziękować Bogu za dar życia, za wszystkie dzieci przyjęte z miłością i prosić Boga o odwagę dla tych małżeństw, które boją się otworzyć na ten niezwykły dar. Przeszliśmy w Marszu Milczenia, aby dać świadectwo, że Bóg jest wśród nas, Miłośnik życia” – zauważył ks. Bednarski.

W homilii bp Dariusz Zalewski podkreślił potrzebę odważnych mężczyzn, aby wzrastali na wzór św. Józefa, który wziął odpowiedzialność za powierzonych mu Jezusa i Maryję. „Dzisiaj staje przed nami postać św. Józefa. Wie, że jest głową rodziny, a co za tym idzie, jest gwarantem bezpieczeństwa. Dzisiaj tak wielu mężczyzn ma problem z podejmowaniem życiowych decyzji, z rozeznaniem swojego powołania, z podjęciem odpowiedzialności za swoje decyzje i nowe życie… ” – mówił biskup.

Biskup zachęcał, aby stawać w prawdzie przed Bogiem i samym sobą. Mówił: „To jedynie z Boga możemy czerpać siłę i mądrość w podejmowaniu decyzji. Choć nie będzie to droga łatwa, to na niej będziemy mieli wsparcie i pomoc samego Boga”.  

Wyrażając wdzięczność osobom zaangażowanym w działania na rzecz obrony życia, wartości małżeństwa i rodziny oraz uczestnikom marszu i zgromadzonym wiernym na Eucharystii, bp Dariusz Zalewski zachęcał, aby nie ustawać w działaniach budowania cywilizacji życia i miłości.

W diecezji ełckiej, w Oknach Życia do tej pory zostało uratowanych 11 dzieci, z czego aż 9 w Ełku. Opiekę nad tą formą ratowania życia sprawuje Caritas Diecezjalna.   

Organizatorami Ełckiego Marszu w Obronie Życia i Rodziny są: parafia katedralna pw. św. Wojciecha bp. i męczennika, par. pw. NSJ w Ełku oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

Od dwóch lat trwa modlitwa w intencji dzieci poczętych, a nienarodzonych, którym zagraża śmierć przez aborcję. Spotkania, które odbywają się raz w miesiącu są organizowane pod hasłem: „Różaniec Publiczny”. Najbliższe odbędzie się w sobotę, 31 grudnia, o godz. 10.30 na skrzyżowaniu ulic przy kościele NSJ w Ełku. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy pragną włączyć się w modlitwę. Pierwsza taka forma modlitwy miała miejsce 25 stycznia 2020 r.

Pozostałe artykuły