25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół w Polsce, już po raz 25., będzie obchodził Dzień Świętości Życia.
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. i był odpowiedzią polskich biskupów na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 roku: „Wysławiając i głosząc Ewangelię życia, należy umieć docenić i wykorzystać także gesty i symbole, których tak wiele jest w różnych tradycjach kulturowych i obyczajach ludowych. Są to przejawy i formy porozumiewania się ludzi, którzy w różnych krajach i kulturach wyrażają za ich pośrednictwem radość z narodzin nowego życia, poszanowanie i wolę obrony każdego ludzkiego istnienia, troskę o cierpiącego i potrzebującego, bliskość z człowiekiem starym i umierającym, współczucie w żałobie, nadzieję i pragnienie nieśmiertelności.
W tym kontekście proponuję, nawiązując także do sugestii Kardynałów zgromadzonych na Konsystorzu w 1991 r., aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia, podobnie jak dzieje się to już z inicjatywy niektórych Konferencji Episkopatów. Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej„(Evangelium Vitae, 85).
Głównym celem tego dnia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele, w społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie i w każdej kondycji”.
W parafiach, 25 marca, proponuje się rozpoczęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. W wielu miejscach, w okolicach tego dnia organizowane są też Marsze dla Życia i Rodziny.
Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Robert Wielądek, podkreślił, że w tym roku Dzień Świętości Życia będzie obchodzony już po raz 25. Zachęcił do tego, by był to czas dziękczynienia Panu Bogu za dobro, które udało się przez te 25 lat w Polsce wypracować w kwestii uświadamiania wartości ludzkiego życia. Zwrócił też uwagę na to, jak wiele jest jeszcze pracy w tej dziedzinie.
W Diecezji Ełckiej centralna Msza święta odbędzie się w Parafii Katedralnej pw. św. Wojciecha, w sobotę 25 marca o godz. 12:00.
Źródło: episkopat.pl