Koncert pieśni wielkopostnych pn. „Pieśń Wielkopostna w Tradycji Ludowej Suwalszczyzny”

26 marca 2023 r. w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Przerośli odbył się koncert pieśni wielkopostnych pn. „Pieśń Wielkopostna w Tradycji Ludowej Suwalszczyzny”, współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Wójta Gminy Przerośl, GOKSiT oraz Parafię w Przerośli, pod honorowym patronatem Starosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego oraz patronatem medialnym miesięcznika diecezjalnego „Martyria”.

Wierni zgromadzeni w świątyni o godzinach 9:00 i 13:00 mieli przyjemność wysłuchać pieśni przygotowanych specjalnie na tę okazję przez następujące Zespoły z terenu powiatu suwalskiego: Szeszupa, Szeszupiaki, Rospuda, Kapela Onegdaj, Szuwarki, Jezioranki, Bagatela, Znaroku, Przeroślaki, śpiewaczka Pani Ewa Kuprewicz, Ancyjas, Wigranie, Uwrocie, Bakałarz, Pogranicze oraz Raczkowiacy. Stało się już tradycją w naszym powiecie, że przed tak ważnymi dla każdego katolika Świętami Wielkiej Nocy spotykamy się na Koncercie Pieśni Wiekopostnych.


We Mszy Świętej o godzinie 13:00 uczestniczyli: Jarosław Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką Lilianną Zielińską, Artur Łuniewski Wicestarosta Suwalski, Sławomir Małachowski Radny Rady Powiatu w Suwałkach oraz Marcin Brzozowski Wójt Gminy i Radni Gminy Przerośl. Pieśni religijne są jednym z ważnych elementów naszej kultury, mają w sobie pewne misterium. Dzięki temu była to okazja do głębokich przeżyć duchowych i artystycznych, a ponadto niezwykła i wzruszająca wyprawa w głąb polskiej tradycji w poszukiwaniu tego, co ponadczasowe, co podkreślił w swoim przemówieniu Jarosław Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Gospodarze przekazali podziękowania księdzu proboszczowi Januszowi Chachulskiemu za pomoc w organizacji XIX edycji koncertu pieśni wielkopostnych oraz wyrazili ogromną wdzięczność wszystkim występującym zespołom za kontynuowanie tradycji śpiewów wielkopostnych, wykonującym najstarsze, często już zapomniane pieśni o Męce Pańskiej.

Starostwo Powiatowe w Suwałkach

Pozostałe artykuły