Bp Mazur: W liturgii Wielkiego Piątku Kościół milczy. Niech mówi sam krzyż

„W liturgii Wielkiego Piątku Kościół milczy. Niech mówi sam krzyż. Zagłębiajmy się w cierpienia Jezusa i naukę płynącą z Krzyża” – mówił bp Jerzy Mazur w Giżycku. Ordynariusz ełcki przewodniczył nabożeństwu oraz wygłosił homilię w Parafii pw. św. Anny.

Zaznaczył, że nie ma Chrystusa w oderwaniu od krzyża i zachęcał wiernych do wpatrywania się w Jego Oblicze – właśnie w te ukrzyżowane.

„Dziś w Wielki Piątek wpatrując się w Krzyż Jezusa zastanówmy się, co Krzyż nam mówi, jaka jest nauka Krzyża płynąca dla każdego z nas? – mówił bp Mazur. „Jezus cierpiał i umarł dobrowolnie, nie z przymusu, nie z przypadku, ale z miłości do nas. Jezus nie ogranicza się do mówienia o miłości Boga, On sam jest miłością Boga, bo Bóg jest miłością, a Jezus jest Bogiem (…) Wzbogacając się o miłość i mądrość, która płynie z Krzyża,  to w cierpieniu Jezusa dostrzegamy prawdę: nieskończoność Boga, próżność świata, niedoskonałość ludzkich nadziei, niewdzięczność  zdradę i niesprawiedliwość” – kontynuował.

Podkreślił że to właśnie na Krzyżu Jezus nas umacnia, przywraca nadzieję i bierze na siebie Krzyż, którym jesteśmy obarczeni. „Wielki Piątek to najlepszy czas, by przytulić się do Krzyża, przyłożyć ucho do Krzyża i słuchać, co mówi Krzyż” – apelował stanowczo hierarcha. „Martwią mnie ludzie, którzy niosą Krzyże bez Chrystusa. Polecajmy ich w naszych modlitwach” – dodał z wielką troską.  

Krzyż wraz z Eucharystią i Maryją Dziewicą jest filarem życia chrześcijańskiego. Chrześcijanin, który nie zasadza swego życia na tych filarach, nie jest odporny na zagrożenia dzisiejszego świata, który próbuje przekonać, że życie jest piękne tylko wtedy, gdy Krzyż zostanie wyeliminowany. „Całe życie Jezusa było ukierunkowane na Krzyż. Jego Samego nie można zrozumieć bez Krzyża (…) Ciężar Krzyża nie jest zbyt wielki , kiedy człowiek karmi się Eucharystią, dzięki której wzrasta i umacnia się nasza zażyłość z Jezusem (…) Ona – Matka, daje na siłę by pozostać u stóp Krzyża i żyć w radości. Ona pokazuje nam dziś jak objąć swój własny Krzyż” – stwierdził ordynariusz ełcki.

Na zakończenie homilii kapłan prosił: „Wybierzcie KRZYŻ”!

Trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego.

ks. KZ

Pozostałe artykuły