Służba chorym to naśladowanie Chrystusa

W piątek, 12 maja 2023 r. w Domu Pomocy Społecznej, w Nowej Wsi Ełckiej uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy.

Andrzej Orzechowski, dyrektor DPS przywitał przybyłych gości, a szczególnie emerytowanych pracowników DPS oraz pracujących w placówce: pielęgniarki, pielęgniarzy oraz ratowników medycznych.

W homilii bp. Zalewski zauważył, że codzienne, bardzo ciężkie posługi pielęgniarek i pielęgniarzy są niedostrzegane. „Ci którzy pełnią te posługi mogą mieć żal w sercu, ale myślę że jak każda praca, przynosi dużo trudów, tak też przynosi dużo satysfakcji. Każdy z was niesie konkretną pomoc w trudnej sytuacji. Wasza praca jest służbą” – mówił biskup.

„Służba chorym to naśladowanie Chrystusa, który sam mówi, że nie przyszedł po to, żeby mu służono, lecz żeby służyć, dając swoje życie na okup za wielu. Tego pragnął nauczyć swoich Apostołów. Gdy czytamy Nowy Testament to widzimy że Apostołowie mają problemy ze zrozumieniem tego. Widzimy to szczególnie w Wielki Czwartek, gdy Pan Jezus, wstaje od stołu, klęka i myje nogi swoim uczniom. Widzieli oni w nim Mesjasza, albo przyszłego króla, a takie usługiwanie, według nich jest niegodne króla. Jezus mówi: ,,Jeśli nie umyję ci nóg nie będziesz miał ze mną udziału. Nie będziesz ze mną w łączności”. Mamy naśladować Chrystusa także w Jego służbie. Jesteśmy dla innych” – mówił biskup.

„Musimy zrozumieć, iż służba to nic uwłaczającego, to nic poniżającego nas, czy godzącego w naszą godność. Jeśli jesteśmy kimś, często myślimy, że inni powinni nam służyć. A im wyżej jesteśmy, tym bardziej ta świadomość służby powinna w nas być. Jesteśmy bardziej odpowiedzialni. Byśmy byli wzorem służby dla innych” – wyjaśniał bp Zalewski.

Na zakończenie bp Dariusz Zalewski podziękował wszystkim pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej za ich pracę, opiekę i serce, które codziennie władają w to by wszyscy mieszkańcy mieli nie tylko fachową pomoc, opiekę ale przede wszystkim czuli się tu jak w domu w którym są kochani bez względu na wszystko. Wyraził też wdzięczność za  świadectwo miłości miłosiernej.

W Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej przebywa 280 pensjonariuszy pod opieką ok. 160 pracowników. Panuje rodzinna atmosfera, o którą dbają wszyscy pracownicy wraz z administracją.

Ks. Krzysztof Kaszuba, kapelan DPS w Nowej Wsi Ełckiej

Pozostałe artykuły