Leśnicy u Matki Bożej Studzieniczańskiej

W sobotę 3 czerwca 2023 r. u Matki Bożej Studzieniczańskiej zgromadzili się leśnicy wraz ze swoimi rodzinami. To już XXIV Pielgrzymka Leśników i ich rodzin do Sanktuarium w Studzienicznej.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie przy Pomniku Leśników, gdzie ks. kan. Wojciech Stokłosa, kapelan leśników zaprosił zgromadzonych do modlitwy o życie wieczne, dla wszystkich zmarłych z tego środowiska, a dla żyjących o potrzebne łaski. Wyraził również wdzięczność leśnikom za trwanie przy nauczaniu św. Jana Pawła II i ich troskę o piękno naszych lasów. Pod pomnikiem liczne delegacje środowisk związanych z leśnikami złożyły kwiaty.

Uroczystej Mszy św. polowej przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.  Zwracając się do pielgrzymów – leśników oraz ich rodzin, biskup w homilii mówił: „dziś tworzycie księgę przyrody, którą będą czytały kolejne pokolenia. Wsłuchując się w głos przyrody, słowami modlitwy wyrażajmy nasz zachwyt i uznawajmy, że owe cuda natury są dziełem Boga”.   

Biskup zwrócił uwagę, że leśnicy żyją pięknem natury. „Piękne świadectwo dał jeden z leśników wywodzący się z rodziny o bardzo dużych tradycjach  leśnych powiedział: „Ja nie muszę zastanawiać się czy Pan Bóg istnieje i jaki jest, wystarczy że pójdę do lasu. Las jest tą księgą, która mówi nam o Panu Bogu, jako Stwórcy, o pięknie Jego stworzenia. Osobiście las cenię i kocham za to, że człowiek czuje się w nim bardzo dobrze, że znajduje w nim ukojenie. Zieleń, przyroda pozwala odpocząć” – dzielił się spotkaniem z leśnikiem bp Mazur.

Wskazując na krzyż, biskup zachęcał, aby w mądrości krzyża Chrystusowego uczyć się miłości przebaczającej do drugiego człowieka. „Zaproś Jezusa do własnego życia. Zawierz Mu siebie i wszystkie swoje plany, marzenia i pragnienia” – mówił bp Mazur.

Na zakończenie biskup ełcki zaprosił leśników do podjęcia wyzwania, aby włączyli się we wspólnoty Rycerzy św. Jana Pawła II, Bractwa św. Józefa czy Wojowników Maryi. „Kościół was potrzebuje jako mężczyzn, ojców, młodzieńców, aby bronić małżeństwa, bronić rodziny, bronić Kościoła”. Wskazując na te wspólnoty biskup podkreślał, siłę jaką daje właściwa formacja duchowa do przeciwstawiania się wszelkim zagrożeniom. 

Po Mszy św. leśnicy z Nadleśnictwa Płaska uroczyście przenieśli obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej z ołtarza polowego do Kaplicy na wyspie, po czym zostały złożone kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Ostatnim elementem uroczystości było tradycyjne dzielenie się chlebem i wspólna agapa.

Pielgrzymka Leśników organizowana jest cyklicznie od dwudziestu czterech lat i każdego roku scala środowisko leśne poprzez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Została zainicjowana jako wyraz wdzięczności za spotkanie ze św. Janem Pawłem II, które miało miejsce w 1999 r. w Studzienicznej podczas papieskiej wizyty w diecezji ełckiej. Stanowi również okazję do wspólnego spotkania osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz, leśnicy, duchowni, mundurowi oraz mieszkańcy regionu.

Pozostałe artykuły