VII spotkanie „Z Maryją na Jeziorach”

W sobotę 22 lipca już po raz siódmy w Mikołajkach odbyło się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne „Z Maryją na Jeziorach”. Wydarzenie rozpoczęło się częścią artystyczną z udziałem Rafała Brzozowskiego, o godz. 17.30 w centrum miasta.

Natomiast o godzinie 19.00, tradycyjnie uczestnicy wypłynęli z Maryją w znaku figury Matki Bożej Fatimskiej na jeziora statkami: „Gałczyński” i „Kazimierz”. Spotkaniu modlitewnemu przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Oprawę muzyczną na statku poprowadził chór z par. pw. św. Mikołaja z Mikołajek.  

Rejs został poprzedzony błogosławieństwem wszystkich jednostek pływających. Bp Jerzy Mazur zwracając się do uczestników spotkania mówił: „trwając na modlitwie wiążemy niebo z ziemią. Będąc na statkach możemy powiedzieć, że modląc się, wiążemy niebo z wodą. Trwajmy na modlitwie w mocy Ducha Świętego. Odkrywajmy tę piękną, wspaniałą modlitwę, ten skarb jakim jest Różaniec. O tą modlitwę prosiła Matka Boża w Gietrzwałdzie i w Fatimie.”    

W nabożeństwie różańcowym uczestnicy modlili się w intencji ustania wojny w Ukrainie, o pokój na świecie, za misjonarzy i nowe powołania, a także za wszystkich przybywających do diecezji ełckiej na odpoczynek. Modlitwom polecano szczególnie żeglarzy i wodniaków, którzy pływają po mazurskich jeziorach. Na zakończenie modlitwy różańcowej Rafał Brzozowski wykonał pieśń: Ave Maryja. Jak sam przyznał to wydarzenie jest wyjątkowe. „Słyszałem, że odkąd są organizowane te spotkania, na tych jeziorach nikt nie zginął. Modlitwa ma wielką moc” – mówił piosenkarz.   

Każdego roku wśród uczestników są również misjonarze. Bp Jerzy Mazur podkreślił, że spotkanie  „Z Maryją na Jeziorach”, rozpoczyna 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. „Zachęcam wszystkich do włączenia się w pomoc na rzecz misjonarzy. Tegoroczna akcja  prowadzona przez stowarzyszenie MIVA Polska jest przeznaczona na zakup sprzętu do transportu w Peru. Pomóżmy misjonarzom realizować misyjne dzieła” – apelował biskup. Modlitwom za kierowców towarzyszy hasło: „Z  Kościołem na misyjnych drogach”.

Podczas rejsu swoim świadectwem z misji, a także o działalności stowarzyszenia MIVA Polska, mówił ks. Jerzy Kraśnicki, wieloletni misjonarz Afryki, a obecnie dyrektor stowarzyszenia. „W Tygodniu św. Krzysztofa nie tylko modlimy się o bezpieczne podróże dla kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale także naszą troską pragniemy otoczyć polskich misjonarzy i misjonarki. Zachęcamy, aby do dobrych i szlachetnych postaw kierowców oraz mądrej i bezpiecznej jazdy, dołączyło wsparcie na środki transportu dla misjonarzy. Jest to nie tylko akt miłości i uczynek miłosierdzia wobec potrzebujących, ale przede wszystkim udział w misji Kościoła. Umożliwia to „akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Akcja jest zaproszeniem do wdzięczności Panu Bogu za Bożą opiekę podczas podróży i bezpieczną jazdę, ale też i zachętą, by towarzyszyć misjonarzom posłanym na krańce świata modlitwą i konkretną pomocą materialną, by wyposażyć ich w konieczne narzędzia do ich posługi” – mówił ks. Kraśnicki.   

Pomimo rozpoczęcia rejsu w deszczu do modlitwy na wodzie przyłączyli się inni żeglarze i wodniacy na swoich jednostkach pływających. Podczas modlitwy niebo przejaśniło się i uczestnicy rejsu mogli podziwiać zachód słońca.

Po rejsie ewangelizacyjno-modlitewnym, procesyjnie, za Maryją w znaku figury Matki Bożej z Fatimy, uczestnicy przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

Organizatorami spotkania „Z Maryją na jeziorach” jak co roku są parafie: pw. św. Mikołaja i pw. Matki Bożej Różańcowej, Kuria Biskupia oraz Urząd Miasta w Mikołajkach.

mr

Pozostałe artykuły