Wizyta studyjna wolontariuszy z Litwy

Dnia 17 sierpnia br. w Caritas Diecezji Ełckiej gościła 14-osobowa delegacja z Litwy na czele z Panią Violetą Riaukienė – wicemerem rejonu kłajpedzkiego. Była to wizyta studyjna wolontariuszy z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Priekulės i z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Judrėnų (diecezja Telsze na Żmudzi). Wolontariuszom towarzyszyli kapłani – ks. Viktoras Ačas i ks. Robert Romanowski (proboszczowie w/w parafii).

Ks. Ryszard Sawicki zapoznał gości z formami pracy charytatywnej podejmowanej w strukturach ełckiej Caritas. O posłudze ubogim i potrzebującym we wspólnocie parafialnej opowiadała Pani Dorota Kiecko – Prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Nasi przyjaciele z Litwy obejrzeli także Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej, po którym oprowadziła nas s. Tabita Staroszczak. Następnie udali się do Domu Pomocy Społecznej „Misericordia”, gdzie spotkali się z personelem i podopiecznymi.

Wizyta litewskiej delegacji była okazją do dzielenia się doświadczeniem pastoralnym przez bratnie Kościoły lokalne w Polsce i na Litwie. Mamy nadzieję, że zaowocuje większą wrażliwością na sprawy społeczne i posługę charytatywną oraz przyniesie obu stronom inspirację do ich dalszego rozwoju. Niezbędną pomocą w tłumaczeniach służył ks. Robert Romanowski. Otrzymaliśmy także zaproszenie na Litwę. Labai ačiū!

ks. RS

Pozostałe artykuły